Повторно поскапување на цената на горивата !!!

2018-03-05 12:53

После седницата која се одржа денес на пладне регулаторната комисија одлучи за повторно поскапување на цената на горивата. Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС98 ќе се продава за половина денар поскапо и ќе чини 67,5 денари. Цената на ЕРУОСУПЕР БС 95 не се менува и тој...

Грција доби последна финансиска помош од 5,7 милијарди евра

2018-03-05 12:39

    Грција доби зелено светло за нова и последна транша од кредитната помош од 5,7 милијарди евра во рамки на програмата која формално ќе заврши во август. „Префрлањето на средствата ќе биде извршено до средината на март откако ќе биде одобрено од парламентите...

Русија доставува повеќе гас за Велика Британија за да го намали недостигот поради ладното време

2018-03-05 11:46

Велика Британија очекува уште еден танкер на рускиот течен природен гас (ЛНГ), бидејќи ненормално ладната  зима предизвикува недостиг.  Исто така имаше, ценовници за гас, што е потребно за греење. Според Фајненшл Тајмс поради лошите времески услови цените на гасот пораснале за 400 проценти. Ланецот...

Фатени извршителите на грабежите во Шпаркасе и Халк Банка

2018-03-05 10:18

  Расчистени се два случаја на грабежи на банки во Скопје и во Гостивар, информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција. Првиот случај е од 28 февруари, во скопската експозитура на Шпаркасе банка во ТЦ „Буњаковец“, а вториот од...

Комерцијална Банка АД Скопје со јавен повик за годишно собрание

2018-03-05 10:12

  Комерцијална Банка Ад Скопје преку Македонска Берза објави Јавен повик за годишно собрание. Годишното собрание на Комерцијална банка АД Скопје, со седиште во Скопје на ул. Орце Николов бр. 3, ќе се одржи на 04.04.2018 година (среда), со почеток во 12:00 часот, во Скопје,...

Кој е творецот на биткоин?

2018-03-05 10:00

  На многумина ги интересира кој стои зад основањето на криптовалутата која во поселдно време е многу популарна, биткоинот. Има многу трдења и едно од ни е од поранешен вработен во компанијата на Елон Маск, SpaceX во неговиот блог тврди дека Eлон Маск најверојатно...

Седница на Комитетот за финансиска стабилност во НБРМ

2018-03-05 08:49

      Во Народната банка на Република Македонија денеска ќе се одржи седница на Комитетот за финансиска стабилност. На седницата ќе присуствуваат гувернерот на НБРМ гувернерот Димитар Богов и министерот за финансии Драган Тевдовски.

5 најголеми златни грутки во светот кои не се стопиле

2018-03-05 08:34

Златото е атрактивна предност во текот на поголемиот дел од човечката историја. Денешните инвеститори го користат како засолниште за нестабилноста на пазарот. Но, каде започна рудникот за злато и што изгледа како скапоцен метал при екстракција? Од 2016 година, Кина беше најголем производител на...

Дополнителни субвенции за земјоделците

2018-03-05 08:12

  Дополнителни субвенции ќе можат да добиваат земјоделците кои имаат производство на жита и кои сакаат да ја променат културата во градинарство на отворено, во пластеници и во овоштарници и лозја. Право на овие пари имаат земјоделските стопанства кои освен пченица или друг вид...

Успешно завршена година и за УНИ Банка

2018-03-05 08:07

    Лани УНИ Банка имаше солидно подобрување на резултатите од своето работење по повеќе основи. Зголемени се приходите од камати и нето приходите од камати, зголемени се нето приходите од надоместоци и провизии, резервациите се во позитива, а загубата заради оштетување нефинансиски средства...