Расположливи депозити на седум дена

2018-03-02 11:09

    Народна Банка вчера објави сопштение во кое вели : На 28 февруари 2018 година, банките пласираа средства во расположливи депозити на седум дена во износ од 13.758 милиони денари, односно 630 милиони денари повеќе од достасаниот износ (13.128 милиони денари). Каматната стапка на депозитите на седум дена изнесува 0,50%.

Бил Гејтс со негативен став кон криптовалутите

2018-03-02 10:50

    За разлика од тоа што само пред неколку години Бил Гејтс имаше позитивен став за криптовалутите и во едно интервју истакна дека биткоин е возбудлив затоа што покажува дека може да биде евтин, но сега целосно го смени своето мислење и нема...

02.03.2018- Дневен извештај од светските берзи

2018-03-02 10:40

  Според дневниот извештај состојабата на светските берзи за 02.03.2018 е следна: Цената на златото го прекина својот пад, додека цената на суровата нафта се стабилизира сепак  индексите на Њујоршката берза паднаа остро

Со објавата на Трамп потонаа индексите на “Wall Street”

2018-03-02 09:30

    По објавата на Трамп дека САД  ќе воведат увозни тарифи почнаа да тонат индексите на “Wall Street”. Поради тоа светските берзи уште вчера беа на црвено откако њујоршката берза го заврши февруари со највисок месечен пад во последните две години. Дау Џонс...

Трамп најави увозни тарифи за челикот и алуминиумот

2018-03-02 09:23

    На вчерашниот состанок кој  вчера го организираше американскиот прецедател Доналд Трамп  во Белата куќа со директорите на компаниите за челик и алуминиум, објави Асошиејтед прес. „Ќе имате заштита првпат по долго време“, рекол Трамп. Американскиот претседател им изјави на новинарите дека увозните...

Во Иран се воведе забрана за тргување со долари

2018-03-02 08:46

    Во Иран Централната банка ја наметна владината одлука повеќе тровците да не го користат американскиот долар при нивните нарачки на производи бидејќи нема да им бидат прифатени на царина. Како една од причините поради кои се забранува тргувањето со долари е пазарната...

Македонски телеком објави оглас за вработување

2018-03-02 08:35

    Македонски телеком за својата служба за сајбер безбедност и заштита на податоци / Сектор за ИТ / Област на Главниот директор за техника и ИТ, објавува                                ...

Колку изнесуваат странските директни инвестиции кои влегле во последниот квартал на 2017 година?

2018-03-02 08:28

      Во последниoт квартал од 2017 година во Македонија влегле 178,1 милиони евра странски директни инвестиции за разлика од вториот и третиот квартал кога се бележеше намалување од 60,5 милиони евра, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). Според податоците...

Цената на зелената нафта намалена за 50 проценти

2018-03-02 07:59

        По долги години се враќа зелената нафта во Македонија, 50 проценти пониска цена на нафтата за оние на кои им е најпотребна. Земјоделците ќе добијат поевтина, зелена нафта. Според проценките, оваа мерка ќе почне да функционира кон средината на 2018, а...

НЛБ Банка објави наградна игра за своите клиенти

2018-03-01 14:32

      НЛБ Банка за своите клиенти  организира наградна игра “mKLIK, ем нов телефон“. Наградната игра трае од од 01.03.2018 до 31.03.2018 година, и че бидат доделени  вкупно 5 неделни награди –  Samsung Galaxy S8. Извлекувањето  на награди  ќе биде секој понеделник во периодот од...