Дојче Банк ќе им плати милионска отштета на САД

2018-03-01 07:52

      Дојче Банк ќе им плати милионска отштета на САД за манипулирање со каматните стапки. Германската Дојче Банка се согласи да исплати 240 милиони долари надомест поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем....

Цената на акциите на азиските берзи падна

2018-03-01 07:45

    На азиските берзи вчера  се намалени цените на акциите, како и на Волстрит во вторникот , што е последица на стравувањата на инвеститорите од забрзаното темпо на зголемување на каматите во САД и неочекувано слабите показатели од кинеската економија. МСЦИ индексот на...

ОГРАБЕНА ШПАРКАСЕ БАНКА

2018-02-28 14:10

    Филијала на Шпаркасе банка на булеварот „Партизански одреди“ денес е ограбена. Според полицијата, во банката влегло непознато машко лице со маска на главата и пиштол и од вработените ги одзело парите. Според МВР  украдени се 10.000 евра, се работи на пронаоѓање на...

Биткоинот се качува на 11.000 долари, додека Кина отвора нова битка против крипто-валутите

2018-02-28 13:46

Предводен од биткоин, целиот пазар на дигитални валути продолжи со постојано искачување во текот на последните 24 часа. Загриженоста околу веројатно блокираниот пристап на Кина кон странските размени за крипто инвеститорите се отфрли. Jack GuezBitcoin влегува под 10.000 долари како главна крипто-размена за споделување...

Француската економија со најдобри резултати од 2011

2018-02-28 13:10

  Француската економија во 2017 година порасна за 2 проценти, што е повеќе од првично проценетиот и најдобар резултат од 2011 година. Благодарение на ниските каматни стапки, закрепнувањето на соседните членки на еврозоната и ниските даноци на заработката, француските компании ги зголемија инвестициите за...

Измени во Законот за статистика

2018-02-28 12:57

  Министерството за финансии работи на законски измени на Законот за државна статистика. Според објавата на единствениот национален регистер на прописи ( ЕНЕР), Државниот завод за статистика согласно Законот за државната статистика е Координатор на статистичкиот систем на земјата. Со овај предлог закон се...

Стопанска банка а.д. Битола во 2017 година остварила добивка од 43 милиони денари

2018-02-28 11:30

      Во периодот 01.01. – 31.12.2017 година, Стопанска банка а.д. Битола оствари позитивен финансиски резултат, односно нето-добивка во износ од 43,01 милиони денари, којa е повисокa за 43,06% во однос на минатогодишниот резултат. Тековното остварување првенствено е резултат на повисоките приходи од редовното...

Паѓа вредноста на акциите, а расте цената на златото

2018-02-28 11:20

Економските аналитичари од „Admiral Markets“ истакнуваат дека опаѓа цената на акциите додека расте цената на златото и останатите скапоцени метали на берзите. Според нив во моментот 81 проценти од парите на големите шпекуланти се вложени во растот на најблагородниот метал, додека само 19 очекуваат...

ЕУ ќе го регулира пазарот на крипто-валути

2018-02-28 11:12

  Европската Унија предупреди дека планира да го регулира криптовиот пазар, освен ако не се решат проблемите и ризиците кои произлегуваат од метеорскиот раст на Биткоин и другите крипто вредности. Високиот раст на пазарот на дигитални пари доведе до тоа некои инвеститори да направат...

Профитот на „JPMorgan Chase & Co” може да порасне благодарение на зголемувањето на каматните стапки во САД

2018-02-28 11:05

  Благодарение на зголемувањето на каматните стапки во САД и забрзувањето на кредитниот раст, профитот на американската банка „JPMorgan Chase & Co “ може да порасне 7 милијарди долари во наредните години,  објави „Блумберг“.   Банката ја зголеми прогнозата за среднорочна добивка пред даноци...