Доларот зајакна, цените на нафтата благо паднаа

2024-02-14 11:30

На девизните пазари вредноста на американскиот долар во однос на кошничката валути порасна, по извештајот за инфлацијата во САД. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути, претпалднево се движи околу 104,95 поени, додека вчера...

Европскиот парламент го прифати Законот за вештачката интелигенција

2024-02-14 11:00

Комитетот на Европскиот парламент денеска го поддржа Законот за вештачка интелигенција, кој ќе овозможи развој на тоа поле, но и ќе ги заштити корисниците од употреба на вештачка интелигенција со „неприфатлив ризик“ како што е социјалната евалуација. а состанокот на Комитетот за внатрешен пазар,...

СДСМ лозарите добиваат уште поголема поддршка, 9.600 денари по хектар и 100% зелена нафта

2024-02-14 10:45

Традиционално пред големиот празник и заштитник на лозарите, Св. Трифун, до сметките на сите лозари се исплќаат дополнителна поддршка до 40.000 денари, по хектар и тоа дополнителни субвенции, или 28.000 денари и 12.000 денари по хектар дополнителна поддршка за претрпени штети по лозовите насади,...

Пад на Волстрит поради зголемената инфлација во САД

2024-02-14 10:37

На Волстрит цените на акциите нагло паднаа бидејќи надежите на инвеститорите дека американската централна банка ќе ги намали каматните стапки во мај избледеа по податоците за неочекуван пораст на инфлацијата во САД. На Волстрит цените на акциите нагло паднаа бидејќи надежите на инвеститорите дека...

Додик: Оставете го тој европски пат, што ли веќе значи тоа?

2024-02-13 21:00

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека нема напредок кој ќе гарантира дека до крајот на неделата ќе бидат усогласени трите закони неопходни за Европскиот совет да дозволи отворање на пристапните преговори со Босна и Херцеговина. На крајот на минатата недела, лидерите на...

За плус 35 денари се зголемува откупната цена на тутунот

2024-02-13 20:00

Министерот за економија Крешник Бектешки на својот фејсбук профил објави дека откупната цена на тутунот од прва класа “ароматичен“ тутун од реколтата за 2023 година ќе биде повисока за дополнителни 35 денари. Оваа одлука по мислење на Министерството за економија беше усвоена на денешната...

Битиќи: Со Митилинеос е преговарано 2,5 години

2024-02-13 19:00

Членови на Владата размислуваат да ги повлечат предлог-законите за новата когенеративна централа во Железара која што треба да ја гради грчки Митилинеос, за кој е предвидено да добие повеќе видови на државна помош. -Има таков предлог на владината седница. Околу предлогот за дотичната компанија...

МЗШВ: Исплатени 283,4 милиони денари субвенции кон 9.623 сточари

2024-02-13 18:00

Како што информира денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), вкупната исплата која е реализирана изнесува 283,4 милиони денари кон вкупно 9.623 сточари. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) ја реализира исплатата на директните плаќања од програмата за финансиска...

Македонските граѓани одат на печалба и во Косово

2024-02-13 17:15

Македонските граѓани одат на печалба и во Косово. Околу 211 македонски државјани работат таму. Косовскиот Институт за напредни студии – ГАП објави дека минатата година се издадени вкупно 3.646 работни дозволи за странски државјани, што е за 667, или 22,4 отсто повеќе во однос...

Фунтата привлекува се повеќе трговци со валути

2024-02-13 16:30

Американскиот долар во моментов е водечки на девизниот пазар, но постои уште една валута која ги привлекува трговците гладни за приноси, исто како што Федералните резерви и голем број други централни банки се подготвуваат да ги намалат каматните стапки, а тоа е фунтата. Британските...