Магацините во ЕУ полни со кафе кое не може да се пласира на пазарот

2023-11-30 16:56

Стотици илјади тони кафе и какао складирани во магацини во Европската унија би можеле да бидат уништени како непредвидена последица на законот за уништување на шумите што стапи на сила во јуни оваа година. Законот забранува продажба на производи, вклучувајќи кафе, какао, палмино масло...

Пензионерите ќе ја добијат финансиската помош во втората половина на декември

2023-11-30 16:35

Новиот пакет антикризни мерки не е за предизборни цели, туку реална помош во време на криза, вели министерката за труд и социјала Јована Тренчевска, по низата реакции во јавноста. Мерките стартуваат утре, пензионерите и примателите на социјална помош за кои министерството за труд и...

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на полjoделски култури

2023-11-30 15:00

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите на поледелски култури (пченица, јачмен, сончоглед, маслодајна репка и афион), градинарски култури, овошје и грозје дека е во тек поднесување на барања од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството...

Во Јапонија има над 50 илјади компании стари повеќе од еден век: Една од нив работи 1.445 години!

2023-11-30 14:30

Во Јапонија има голем број на компании кои постојат повеќе од 100 години, кои на јапонски се нарекуваат шинисе, пишува Кликс.ба. Храмот Шинтено-џи е еден од најважните будистички храмови во Осака. Изградена е во шестиот век, за време на владеењето на принцот Шотоку. Сепак,...

Блиску до целта на ЕЦБ: Инфлацијата во еврозоната дополнително опаѓа

2023-11-30 14:00

Годишната инфлација во еврозоната се намали на 2,4 отсто во ноември од 2,9 отсто во октомври. Ова е јасно од прелиминарните податоци на Евростат објавени денеска. Така, индикаторот сега е многу блиску до целта за инфлација од 2 отсто, поставена од Европската централна банка...

Зафаќањето јаглерод се покажува како скапо задоволство

2023-11-30 13:45

Изгледите за гледање на Северната светлина одамна ги привлекува туристите во Норвешка, но истоимениот проект за фаќање и складирање на јаглерод во Норвешка веќе генерира огромен интерес сам по себе. Northern Lights – заедничко вложување помеѓу нафтените компании Шел, Еквинор и Тотал Енерџи –...

Во најновите антикризни мерки за бизнисот се наменети ад 492 милиони евра

2023-11-30 13:24

Деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој Владата го усвои во вторникот, содржи 26 мерки со кои се обезбедува финансиска поддршка за ранливите категории на граѓани и компании за полесно да ги надминат потешкотиите во услови на зголемени трошоци на...

Од утре од 13 до 15 часот евтина тарифа за струјата во домаќинствата

2023-11-30 12:30

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа...

Шведска влезе во рецесија

2023-11-30 12:00

Шведска влезе во рецесија бидејќи нејзината економија падна за 0,3 отсто во третиот квартал во споредба со вториот квартал. Така го продолжи претходниот квартален пад од 0,8 отсто, објави денеска Шведскиот институт за статистика – СЦБ. Како што е наведено на веб-страницата на организацијата,...

ОЕЦД: Во следната година глобалниот економски раст ќе се забави на 2,7%

2023-11-30 11:30

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) процени дека глобалниот економски раст ќе забави на 2,7 отсто во 2024 година, од прогнозата од 2,9 отсто, што би било најбавниот раст во една календарска година од пандемијата 2020 година, пренесува Aсошијатед прес, објави ФоНет. Секретарот...