Вештачката интелигенција би можела да укине 7,9 милиони работни места во Британија

2024-03-27 16:00

Развојот на вештачката интелигенција би можел да доведе до укинување на речиси осум милиони работни места во Велика Британија, а најзагрозени категории се жените, помладите работници и послабо платените вработени, се наведува во новиот извештај на Институтот за истражување на јавните политики (ИППР), пренесува...

Цената на златото ќе продолжи да расте

2024-03-27 15:00

Според аналитичарите во Голдман Сакс, со приближно 8 отсто месечна добивка, златото има простор за раст, при што благородниот метал е на пат да достигне 2.300 долари за унца до крајот на годината. Во понеделникот фјучерсите (термински договори) поскапеа и се тргуваа до 2.182...

Замената на левовите со евра во Бугарија ќе чини најмалку 500 милиони лева

2024-03-27 14:00

Еден месец по воведувањето на еврото во продавниците, луѓето ќе можат да плаќаат и со левови и со евра. За 12 месеци цените на стоките ќе бидат прикажани во двете валути. Речиси 500 милиони лева еднократни трошоци ќе бидат повлекувањето на банкнотите и монетите...

Индија ја престигна Германија и стана најголемиот руски снабдувач на фармацевтски производи

2024-03-27 13:00

Индија стана најголемиот руски снабдувач на фармацевтски производи минатата година, со што ја пополни празнината што ја остави напуштањето на доминантните западни фирми од рускиот пазар, објави во понеделникот RBK, повикувајќи се на податоци собрани од RNC Farma. Минатата година индиските производители го зголемија...

Доларот зајакна, цените на нафтата паднаа

2024-03-27 12:30

На девизните пазари во средата во претпладневното тргување се зголеми вредноста на америкаснкиот долар во однос на кошничката на валути. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 104,40 поени, додека вчера...

Лудило со цените на становите во Македонија, минатата година поскапеле за 20%

2024-03-27 12:00

Македонија е лидер во регионот по раст на цената на метар квадратен. Минатата година недвижносите во нашата држава поскапеле за неверојатни 20.6 %. Веднаш зад нас е Албанија – над 17,5 %,Бугарија под 10, Србија 6,5, Хрватска 3,5 отсто. Цените во Скопје, поточно во...

ЕУ усвои Закон за подобра заштита на производите со географско потекло

2024-03-27 11:30

Според ЕУ, како што јави дописникот на МИА од Брисел, оваа Регулатива ќе донесе видливи придобивки за руралната економија и ќе го заштити гастрономското наследство на ЕУ ширум светот. Со законската регулатива, производителите добиваат овластувања и одговорност да менаџираат со нивните производи со гарантирано...

„Мрежарината од 200 денари е неоснована давачка, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја укине“

2024-03-27 11:00

По формирање на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе поевтинат сметките за струја, поради укинување на тарифата за пристап на мрежа. Тарифата за пристап на мрежа од 200 денари е нова давачка која ја воведе СДС со цел да собере повеќе пари од граѓаните во...

Народната банка постојано го зголемува опфатот на лица и теми во финансиската едукација, 200 лица едуцирани во Глобалната недела на парите

2024-03-27 10:28

Преку постојано одржување обуки и други активности за финансиска едукација и зголемување на свесноста на населението за нејзиното значење, Народната банка придонесува кон подигнувањето на нивото на финансиската писменост во земјава. Минатата година со процесот на финансиска едукација беа опфатени 1.644 лица − ученици од...

Невработените кумановци покажаа интерес и аплицираа за мерката за самовработување

2024-03-26 21:00

Заврши јавниот повик за мерката поддршка за самовработување и пријавени се 99 невработени лица кои самостојно ќе почнат бизнис, информираа денеска надлежните од Центарот за вработување во Куманово. Овие кумановци аплицирале да почнат сопствен бизнис и ќе добијат грант кој изнесува 369. 000 денари...