„Дубаи мол“ лани го посетиле рекордни 105 милиони луѓе

2024-03-29 10:15

Сопствениците на „Дубаи мол“ во Обединетите Арапски Емирати, сооопштија дека трговскиот центар лани го посетиле рекордни 105 милиони луѓе, што го прави најпосетуваното место во светот во 2023 година. Така, трговскиот центар стана светска атракција, според управителите, привлекувајќи посетители од целиот свет. Управата наведува...

Напуштањето на Русија, странските компании ги чини 107 милијарди долари

2024-03-28 21:00

Напуштањето на рускиот пазар по руската агресија на Украина не е ни лесно ни евтино. Ако сакаш да заминеш, она што го имаш таму ќе мора да го продадеш со попуст од минимум 50% кој оди и до 9о% а некогаш се продава и...

„Криптокралот“ Сем Бенкмен-Фрид доби 25 години затвор за кражба на 8 милијарди долари

2024-03-28 20:00

Бенкмен-Фрид е прогласен за виновен по седум точки од обвинението за измама и заговор  „Криптокралот“ Сем Бенкмен-Фрид е осуден на 25 години затвор за кражба на осум милијарди долари од клиентите на неговата сега веќе пропадната банка за размена на криптовалути „Еф-Ти-Ејч“. Судот во...

Донесен новиот Закон за вино, за прв пат се утврдува гарантирана производната цена на винско грозје

2024-03-28 19:00

Собранието на денешната седница, со 64 гласа „за“ го донесе новиот Закон за вино, кој целосно е усогласен со одредбите на европската легислатива во делот на воведувањето нови производи од вино, како органско вино и ароматизирани вински производи, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и...

ССМ најавува серија протести, работниците излегуваат на улица

2024-03-28 18:00

Серија протести најавува Сојзуот на синдикати. Во вторник излегуваат на улица и ќе се движат од пред седиштето на ССМ до Врховниот суд. Таму ќе упатат пораки до судиите кои им ја одземаа зградата. „Ќе ги охрабриме да ја преиначат срамната пресуда за конфискација...

СДСМ најавува воведување работен ден од 7 часа

2024-03-28 17:30

Владејачката СДСМ денеска преку вицепремиерот Фатмир Битиќи го најави еден од поважните адути во изборната кампања – воведување на 7-часовен работен ден во најмалку три сектори од 1 јануари 2025 година. Според Битиќи (кој е и потпретседател на СДСМ) до крајот на идниот мандат...

Глобалниот минимален данок од 15% – закана за 50-тина компании кои работат во зоните кај нас

2024-03-28 17:22

Глобалниот минимален данок од 15% – закана за 50-тина странски компании кои работат во зоните. Македонија, како земја членка на ОЕЦД, мора да го имплементира законот, а првите плаќања на данокот ќе дојдат во 2026-та година. Засегнати се мултинационалните фирми, кои имаат годишна добивка...

Социјалните и економските разлики во ЕУ се намалуваат

2024-03-28 15:00

Економските и социјалните разлики во ЕУ се намалуваат, се вели во 9-тиот извештај за кохезија на Европската комисија. Благодарение на политиката на кохезија, се проценува дека до 2027 година во ЕУ ќе бидат отворени 1,3 милиони дополнителни работни места, со најголем удел во секторите...

Битиќи: Во 2025 работна недела од 7 часа дневно во одредени сектори

2024-03-28 14:00

Вицепремиерот за економски прашања,Фатмир Битиќи, во утринската емисија на „Слободен печат“ рече дека во програмата на СДСМ за парламентарните избори ќе има понуда за седум часа работно време дневно во одредени сектори. – Анализите се при крај и треба да бидат завршени. Ќе воспоставиме...

Народната банка и гувернерката Ангеловска-Бежоска избрани од ЕБОР за водачи на проектот за женско претприемаштво во нашата земја

2024-03-28 13:30

Поголемата финансиска инклузија на жените претприемачи преку развивање вештини, знаења, изработката и следењето на соодветните податоци и пристапот до финансиски средства се основните цели на пилот-проектот со кој ќе раководи Народната банка со поддршка од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Ова беше...