Нема 30% повисоки плати за вработените во Министерството за финансии, одлучи Уставен суд

2024-02-15 17:00

Уставниот суд донел конечна одлука за платите на вработените во Министерството за финансии (МФ). Како што соопшти денеска претседателката на Судот, Добрила Кацарска, се работи за укинувачка одлука, а не за поништувачка, а тоа значи дека во иднина вработените нема да го земаат надополнувањето...

Бугарските наплаќачи на долгови одат во режимот за лиценцирање на Националната банка

2024-02-15 16:00

Сосема новиот Закон за кредитни сервисери и купувачи на кредити има за цел да воведе ред во наплатата на долгови преку обезбедување подобра заштита од вознемирување и измама во Бугарија. Министерството за финансии го објави предлог-законот на јавна консултација, кој треба да заврши до...

Постапка за регистрација како индивидуален земјоделец, повисоки субвенции и можност за грант

2024-02-15 15:00

Во програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2024 година е предвидена дополнителна помош од 20% на носител на семејно-земјоделско стопанство кој е регистриран вршител на земјоделска дејност согласно со Законот за вршење земјоделска дејност или е регистриран како индивидуален земјоделец согласно со Законот...

Ангеловска-Бежоска: Адекватноста на капиталот на банките е на највисоко ниво во последните седумнаесет години

2024-02-15 14:00

Мерките и политиките на Народната банка придонесуваат за зачувување на финансиската стабилност, којашто е предуслов за здрава економија, економски раст и развој. Адекватноста на капиталот на банките е на највисокo ниво во изминатите 17 години, што е суштински за задржувањето на стабилноста при соочување...

Нова промена на цените на горивата од полноќ

2024-02-15 13:30

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се зголемува за два денара, и еден литар ќе чини 83 денари за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство...

ММФ: Светската економија сепак ќе ја избегне рецесијата

2024-02-15 13:00

„Убедени сме дека светската економија минува низ фаза на меко приземјување, како што посакувавме, по циклус на силни зголемувања на каматните стапки, неспоредливи веќе неколку децении“, рече Георгиева на Самитот на светските влади во Дубаи. Централните банки обично ја ограничуваат инфлацијата со зголемување на...

Мерки за поддршка на градинарството

2024-02-15 12:30

Годинава градинарите имаат право на субвенции по повеќе основи. Финансиската поддршка следува за производството на отворено, во пластеници и во оранжерии, како и за предадениот зеленчук во домашните преработувачки капацитети… Градинарите кои произведуваат зеленчук на отворено и во пластеници на најмалку 0,2 хектари имаат...

Трговијата со јаглеродни емисии во светот достигнува рекордни 881 милијарди евра

2024-02-15 12:00

Вредноста на емисиите на јаглерод со кои се тргува низ светот достигна рекордни 881 милијарди евра или речиси 949 милијарди долари, покажуваат податоците на „LSEG“. Во однос на 2022-ра година има раст од 2%. Шеми за тргување со јаглерод постојат во многу земји и...

Москва: Само 20% од европските и американските компании официјално го напуштиле рускиот пазар

2024-02-15 11:30

– Само 100 од 500 европски компании официјално го напуштија рускиот пазар, а повеќето од нив го задржаа правото на откуп, изјави рускиот вицепремиер и министер за индустрија и трговија Денис Мантуров на пленарната седница по повод Денот на индустријата. – Тоа е податок...

Вредноста на биткоинот расте: Пазарната капитализација достигна 1 трилион долари

2024-02-15 11:00

Биткоинот се искачи на уште едно високо ниво за повеќе од две години во средата, враќајќи ја неговата пазарна вредност на повеќе од 1 трилион долари бидејќи растечкиот успех на американските спот биткоин ЕТФ го направи расположението на инвеститорите попозитивно. Водечката криптовалута последен пат...