Оглас за вработување во ProCredit Bank

2018-04-18 13:10

ProCredit Banka oбјавува оглас за вработување.   За огласот се потребни следниве квалификации: • Течно да го познавате англискиот јазик • Да сакате динамична работа • Да бидете полни со енергија • Имате завршено високо образование Работното искуство не е задолжително. За подеталн информации...

Финансии им одговори на обложувалниците: Мора да го заштитиме општеството и младината

2018-04-18 12:53

Министерството за финансии преку одговор до Алсат М им порача на обложувалниците, кои негативно реагираат на новиот закон за игрите на среќа, дека прво и основно мора да се заштити општеството од негативните трендови. Обложувалниците вчера заеднички порачаа дека ќе се затвораат уплатни места...

Претседателот Трамп ги обвини Русија и Кина за девалвација на сопствените валути

2018-04-18 12:42

Претседателот Трамп ги обвини Русија и Кина за девалвација на сопствените валути во период кога САД ги зголемува каматните стапки. На ова обвинување веднаш реагираше Кина со обвинување кон САД за праќање на нејанси пораки. „Русија и Кина играат игра така што вршат девалвација, во...

Охридска Банка Сосиете Женерал ќе го поддржи 6-тото издание на Codefest-Tech фестивалот

2018-04-18 12:28

Како ексклузивна банкаОхридска Банка Сосиете Женерал  ќе го поддржи 6-тото издание на Codefest-Tech фестивалот, OBSG ќе ја искористи можноста да покани 15 до 20 учесници на Open Day во Централната експозитура во Охрид со почеток во 14:00 часот.       Г-ѓа Билјана Андревска –...

Руската централна банка сигнализираше дека нема да интервенира по остриот пад на рубљата

2018-04-18 11:30

Руската централна банка  нема да интервенира на девизните пазари по големиот пад на вредноста на рубљата, со што ќе се намали влијанието на новите американски санкции врз руската валута. Нестабилноста на руските пазари се зголеми откако Вашингтон им наметна нови санкции на Русија на...

Извештајот на ЕК дава реална слика за состојбата со македонската економија оценува Finance Think

2018-04-18 11:04

Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Македонија дава безусловна препорака за отпочнување на преговорите за пристапување на Република Македонија кон ЕУ. Во таа смисла, Извештајот го забележува значајниот напредок направен во однос на претходниот извештаен период (ноември 2016). Извештајот дава реалистична слика...

Неочекувано намалени задолжителните резерви на банките во Кина за 1 процент

2018-04-18 10:40

Народната банка на Кина неочекувано најави дека ги намалува задолжителните резерви кои банките мора да ги поседуваат, со што овозможи засилено кредитирање на економијата.   Помалите кинеските банки мораат да држат 15 проценти од депозитите во задолжителниот резервен фонд, а за поголемите банки оваа...

Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

2018-04-18 10:20

Американската банка „Goldman Sachs“ ги урна очекувањата на „Wall Street“ за профит за кварталот, поддржан од растот на приходите од тргување и повисоки такси од отпишување на долгот и акции, пренесува „Ројтерс“. Приходите од тргување на доверителот скокна за 30% во однос на минатата...

Извештај од светските берзи за 18.04.2018

2018-04-18 10:00

  S & P500 Американскиот пазар на акции забележа раст во вторникот. Најголем пораст бележат компаниите од технолошкиот сектор, потрошувачката и основните материјали. Од победниците, Џенерал Електрик (+ 3,57%) и Голдман Сакс (-1,65%) изгубија. Денес, Американ Експрес и Морган Стенли ги објавуваат своите квартални...

“Qapital” обезбедува 30 милиони долари за финансирање

2018-04-18 09:38

Qapital, во Шведска,  е компанија за развој на мобилни банкарски апликации, кои се дизајнирани за целите и бенефит на корисниците, ќе обезбеди 30 милиони долари за финансирање. Финансирањето беше овозможено од Swedbank Robur, со учество од Northzone. Компанијата ќе ги користи средствата за да...