Стоп за извршителите – протест на 1 мај

2018-04-21 13:46

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата, бараат итно одблокирање на сметките, како и ревизија на работата на извршителите. -Ние не сме задоволни од предлог-законот на Владата , сакаме нов поправичен...

Се подготвува нова глобална криза, а Европејците имаат најмногу причини за грижа

2018-04-21 13:21

Најновата проценка на Меѓународниот монетарен фонд за светската економија предвидува дека глобалното опоравување повторно ќе забрза, но одличните прогнози се само за оваа година. После тоа повторно се очекува доаѓање на олујни облаци. Министрите за финансии од целиот свет, кои оваа седмица се собираат...

Стартува првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

2018-04-21 13:00

Долгонајавуваниот прв повик за искористување на средствата (околу 50 милиони евра) од третиот столб на Фондот за иновации за подршка на микро, мали и средни претпријатија се очекува за десетина дена, велат извори од Министерството за економија. Мерките за иновации и технолошки развој, инаку...

Американските регулатори со казна за банката Wells Fargo од 1 милијарда долари за злоупотреба

2018-04-21 12:48

Два федерални регулатори изрекоа парична казна на американската банка „Wells Fargo“ со 1 милијарда долари затоа што ги принудила корисниците да платат за осигурување на автомобилите и наметнување нелојални трошоци за носителите на хипотеки, објави „CNNMoney“. Казната е најавена од страна на Бирото за...

Комерцијална банка се придружи на најголемото хумано движење во светот „Pay it Forward“

2018-04-21 12:37

Комерцијална банка АД Скопје како општествено одговорна компанија се придружи на иницијативата на женската хуманитарна организација Inner Wheel Club Skopje Europea, која од минатата година е промотор на светското движење „Pay it Forward“ (Продолжи понатаму). Целта на движењето е да се поттикнат повеќе од...

Германската Deutsche Bank на клиент по грешка му префрли 28 милијарди евра

2018-04-21 12:26

Германскиот најголем заемодавач „Deutsche Bank“ призна дека во петокот при рутинска операција, по грешка изврши трансфер од дури 28 милијарди евра, износ поголем и од нејзината пазарна вредност. Грешката е направена на 16-ти март, кога банката префрли пари на сметка на клиниришката куќа „Eurex“...

Стопанска банка а.д Битола со престижни награди и меѓународни признанија од реномираниот ,,Global Banking & Finance’’

2018-04-21 12:19

Светски познатиот, реномиран финансиски магазин ,,Global Banking & Finance’’ на Стопанска Банка АД Битола по трет пат и ги додели наградите за најдобра банка за работа со физички лица и најдобра банка за работа со правни лица за 2017 година. ,,Global Banking & Finance’’...

Зошто првите луѓе на Скопски пазар купувале, па поништувале акции на фирмата?

2018-04-20 19:35

Проблемите и предизвиците со кои денес се соочува Скопски пазар не изненадуваат и се резултат на повеќе неразумни деловни потези, кои не се навремено третирани од страна на надлежните органи и институции, велат упатените во работењето на компанијата. Од јавно објавени документи на Скопски...

Се здружија 14 банки од Македонија

2018-04-20 19:15

Денеска во Скопје се одржа Основачко собрание на Македонска банкарска асоцијација формирана од15 банки и 2 штедилници основани во Република Македонија. За Претседател во наредниот 4 годишен период едногласно беше избран Коста Митровски, главен извршен директор и претседател на Управен одбор на Универзална Инвестициона банка АД...

Повисок персонален данок и засилена контрола кај данокот на добивка-државата ќе ја јакне финансиската дисциплина

2018-04-20 19:07

Повисок прогресивен данок и построга контрола кај данокот на добивка. За да се полни буџетот и да се справи со  сивата економија, Владата најавува поголе ма фискална дисциплина , посебно кај трансферните цени  на компаниите, односно поголема контрола на парите кои фирмите керки си...