Турција: Инфлацијата во март достигна скоро до 70 %

2024-04-08 17:00

Инфлацијата на потрошувачките цени во Турција во март достигна до 68,5%, а како резултат на порастот на цените на храната и услугите. Како што пренесува „Ројтерс“, месечната инфлација во март достигнала до 3,14 % што е пад во однос на претходниот  месец кога изнесувала...

„Ван Хол“ објави стечај и отпуштање на најмалку 1.600 работници во Белгија

2024-04-08 16:00

Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“, кој има свој погон и во ТИРЗ „Бунарџик“ крај Скопје, ќе го сведе бројот на вработени во погонот во Белгија на меѓу 650 и 950 лица, објави интернет изданието на весникот „Соар“ повикувајќи се на извори во синдикатот. ...

Ем богати, ем умни и Словенците купуваат земја и инвестираат во производство на храна

2024-04-08 15:00

Оваа година двајца од првите десет најбогати Словенци влегоа во областа на производството на храна. Зошто богатите вложуваат многу во земјоделството? Минатата година компанијата на еден од најбогатите Словенци купи парцела од 22 хектари во општина Прекмурје во Добровник за 2,2 милиони евра. Боштјан...

Расте туристичката такса, како и патарините во Грција за 35%!

2024-04-08 14:00

Во Грција годинава освен поскапо сместување зголемени се и цените на такса за апартманско сместување, патарините, лежалките, храната… Туристичката такса за најевтините ноќевања во апартмани, наместо досегашните 0,5 евра за ноќ, годинава ќе изнесува 1,5 евро. Таксата за хотелите, исто така, е зголемена и...

Бруто платата во ТИРЗ во март достигна 1.100 евра

2024-04-08 13:00

Просечната бруто плата во компаниите во ТИРЗ во март достигнала над 1100 евра, што е речиси 10% над државниот просек, покажала анализата на ТИРЗ. Како што наведуваат оттаму, за споредба – просечната нето плата во Зоните достигна над 43.000 денари, што е повеќе од...

Годишниот раст на крипто пазарот ќе забави шест пати до 2028-ма

2024-04-08 12:00

По фантастичните перформанси во 2023-та година, растечкиот моментум на крипто пазарот продолжува и во 2024-та година. Многу од водечките монети достигнаа повеќегодишни највисоки цени, при што биткоинот достигна рекордно високо ниво од над 73.000 долари. Но, иако циклусот 2024/2025 има потенцијал да биде најсилниот...

Вредноста на онлајн трансакциите во 2023 изнесува 649 милиони евра, информира Асоцијата за е-трговија

2024-04-08 11:45

Согласно најновите објавени податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба во 2023 година на Народната Банка на Република Северна Македонија, вредноста на вкупните трансакции направени кон интернет продавниците од Македонци дома и во странство, како и од иматели на странски картички...

Еврозона: Инфлацијата се намалува трет месец по ред

2024-04-08 11:00

„Еуростат“ соопшти дека инфлацијата во еврозоната трет месец по ред бележи забавување побрзо од очекуваното, а   март меѓугодишната стапка паднала на 2,4 отсто. После стапка на инфлација од 2,6 отсто и 2,9 осто во јануари и февруари, инфлацијата попушта трет месец по ред и...

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа во последните пет месеци

2024-04-08 10:30

Минатата седмица цените на нафтата на светските берзи скокнаа за повеќе од 4 отсто, достигнувајќи највисоки нивоа во последните пет месеци, што е најмногу последица на зголемените тензии на Блискиот исток. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата седмица скокна за 4,2 отсто, на 91,17...

Годишен раст на зелените кредити за 29 % во 2023 година

2024-04-08 09:52

Народната банка ги објави податоците за „зелените кредити“ за четвртиот квартал од 2023 година, каде што се забележува раст на квартално ниво од 5%, додека на годишна основа од 29,1%. Во споредба со крајот на 2019 година, кога почнале да се прибираат податоците, „зелените...