Се очекува САД утре да воведе нови трговски мерки за Кина

2024-05-13 16:30

Американскиот претседател Џо Бајден се очекува утре да објави нови трговски мерки против Кина. Новите царини ќе влијаат, меѓу другото, и на електричните автомобили, пишува Wall Street Journal и додава дека во моментов се плаќа царина од 25% за кинеските ЕВ, како и дополнителни...

Опомена од НБРМ: Цените на храната се двојно повисоки од светските

2024-05-13 16:00

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска очекува да продолжи падот на цените на храната во текот на годинта и нивни стабилизирање во следната година. Таа објаснува дека ако се спореди нивото на цените на храната со предпандемискиот период, тие се речиси двојно повисоки од...

Од полноќ бензините поевтини за 1,5 денар за литар, а дизелот за половина денар

2024-05-13 15:46

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1,50 денари за литар, а малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалуваат за половина денар за литар. Како...

Комплетирани дигиталните катастарски планови на територија на цела држава

2024-05-13 13:00

Комплетирани се дигиталните катастарски планови во државава откако во централната база се внесени податоците за последната катастарска општина – К.О. Тетово 2. и е создадена платформа за систем на географски информации засновани на интернет (WEB GIS). Агенцијата за катастар на недвижности информира дека со...

Франција доби рекордни странски инвестиции во вредност од 15 милијарди евра

2024-05-13 12:42

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата наречена „Избери ја Франција“ со странски деловни претставници соопшти дека земјата ќе добие странски инвестиции во висина од над 15 милијарди евра. „Мајкрософт“ (Microsoft) вчера најави дека ќе инвестира четири милијарди евра во центри за обработка на податоци....

Усвоен најновиот Квартален извештај со пролетните макроекономски проекции на Народната банка

2024-05-13 12:16

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај во чии рамки се вклучени и макроекономските проекции на Народната банка. По усвојувањето на Извештајот, гувернерката ги претстави макроекономските проекции пред јавноста, на конференцијата за печатот. Макроекономските проекции...

Многу желби – еден кредит! Нов хипотекарен кредит на УНИБанка

2024-05-13 11:48

Имате многу желби и потребен ви е кредит! Хипотекарниот кредит од УНИБанка АД Скопје е одлична опција за сите физички лица кои имаат различни тековни потреби, кои сакаат да купат имот во странство, или пак да рефинансираат изложености во други банки и финансиски друштва. Некои...

Азески: Изборите завршија, бизнисот бара враќање на редовните колосеци веднаш и сега

2024-05-13 10:56

Претседателот на Стопанската комора на Северна македонија, Бранко Азески, денеска порача дека по завршувањето на изборите потребно е економијата повтроно да биде приоритет, како и градењето на правната држава и систем на пазарни вредности. Во соопштение до медиумите, честитајчи им на победниците, тој посочува...

Дизелот во Македонија е поевтин за 62 динари (околу 30 денари) од Србија

2024-05-12 20:00

Цената на нафтата брент вчера изнесуваше 82,312 долари, додека на некои други видови црно злато се движеше околу 77 долари, што е пад во однос на крајот на минатата недела. Тој пад не е причина што цените на горивата во Србија од денеска се...

Германската опозиција бара да се ограничи цената на донерот?!

2024-05-12 19:00

Поради растот на инфлацијата во Германија, опозицијата предложи да се ограничи цената на донерот, омиленото јадење кое стана популарно благодарение на имигрантите од Турција во 70-тите години на минатиот век. Како што пренесува „Бизнис инсајдер“, цената на овој популарен оброк е повеќе од двојно...