Пропаѓаат рекорден број големи компании во Германија

2023-11-28 16:00

Во германската економија има се повеќе случаи на големи банкротства, покажува студијата на осигурителната компанија за кредити „Алијанц Трејд“. „Големите несолвентности се вратија оваа година и се со рекордна стапка, како што беше во 2020 година“, рече експертот за трговски сојуз Максим Лемерл. Во...

Зголемени трошоците за изградба на нови објекти за индивидуално домување

2023-11-28 15:30

Трошоците во градежништвото за изградба на нови објекти за индивидуално домување во третото тримесечје од годинава се повисоки за 0,4  отсто отколку во второто тримесечје,  додека трошоците за материјали се пониски за 1,8, а трошоците за вработените се повисоки за 4,2  отсто. Според податоците...

Поддршка и до 3.000 денари месечно за некои категории граѓани

2023-11-28 14:58

Премиерот Димитар Ковачевски ги објави мерките од деветтиот антикризен пакет што Владата го усвои на денешната седница. Според Ковачевски со овој пакет мерки ќе бидат опфатени над 187.000 пензионери кои во наредните пет месеци ќе добиваат дополнителна финансиска помош. Па така, пензионерите со пензија...

Во тек е пријавувањето за финансиска поддршка за складирање пченица и јачмен од домашно производство од родот 2023 година

2023-11-28 14:30

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги инфомира земјоделците, производители на пченица и јачмен, дека во тек е пријавувањето за финансиска поддршка за складирање пченица и јачмен од домашно производство од родот 2023 година. Финансиската поддршка за мерката финансиска поддршка за складирање пченица и...

Деспотоски: Ако добивката на странските компании ја оданочиме со 5%, тие остатокот ќе мора да го платат во матичната земја

2023-11-28 14:30

Пред две години Македонија се приклучи кон голема група земји, современи пазарни економии кои имаат договор глобалниот данок на добивка да изнесува 15%. Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски, како коментар на предизборната најава на ВМРО ДПМНЕ за пониски даноци за странски компании што ќе...

Ковачевски ќе го промовира деветтиот пакет антикризни мерки

2023-11-28 14:00

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во 14:00 часот на прес-конференција во Владата ќе го промовира деветтиот пакет антикризни мерки, наменети за најранливите категории граѓани. Со мерките, како што најави вчера вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, ќе бидат опфатени над 400 000 граѓани, –  пензионери,...

Во Буџетот за 2024 капиталните инвестиции се за 187 милиони евра повисоки од буџетскиот дефицит

2023-11-28 13:30

Буџетот за 2024 година е скроен според „златното правило“ во јавните финансии – „ако се задолжувате, тоа да биде само за инвестиции“. Капиталните инвестиции се проектирани во износ од околу 45 милијарди денари, или за 11,5 милијарди денари (187 милиони евра), повисоки од буџетскиот...

Ковачевски: Во последната година и пол имаме најголем раст на пензиите во историјата на државата

2023-11-28 13:00

Во одговор на новинарско прашање, претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска порача дека актуелната влада покажала како се зголемуваат пензиите на системски начин. „Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината, согласно растот на просечната плата и согласно растот на трошоците за...

Оваа недела исплата на пензии, а ќе има и дополнителна помош

2023-11-28 12:30

Оваа недела ќе бидат исплатени пензиите кон над 300.000 пензионери, а пензиите на сметките на пензионерите ќе „легнат“ в петок на први декември. Сепак, дел од банките најавуваат дека со исплата на пензиите ќе стартуваат ден и два порано. За денес, на владина седница...

Наместо македонските банки, ЕБОР ќе обезбедува пари за млади бизнисмени

2023-11-28 12:00

Со 9 милиони евра Европската банка за обнова и развој, доделува кредитна линија за отворање нови бизниси. Идејата е да се поддржат „зелени бизниси“ со т.н. зелени кредити. Всушност, кредитот кој го нуди банката е претставен како заем,а истиот ќе се нуди преку една...