133 производители на храна ќе добијат грантови до 10.000 евра

2023-11-28 11:00

Денес министерот Николовски ќе ги додели 133 договори за грант поддршка до 10.000 евра за набавка на опрема за производство, на малите производители на храна од неживотинско потекло. Настанот ќе се одржи во хотел Белви со почеток од 10:00 часот. На настанот свое обраќање ќе...

ЕЦБ очекува раст и одржување на клучните каматни стапки до крајот на годината

2023-11-28 10:37

Економскиот раст во земјите од еврозоната „најверојатно ќе остане слаб“ до крајот на годината, објави Европската централна банка (ЕЦБ). Високите каматни стапки и слабата побарувачка на потрошувачите го потиснуваат економскиот развој, изјави претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард пред Европскиот парламент (ЕП). Таа го потврди...

Антикризните мерки денеска на владина седница

2023-11-28 10:34

Денеска на владина седница се очекува да бидат усвоени најавените антикризни мерки со кои според планираното би биле опфатени над 400 илјади граѓани. Средствата за овие мерки ќе бидат обезбедени преку собирање на солидарниот данок, а парите ќе се трошат за помош на граѓаните...

Битиќи: Административците да не очекуваат дека кај нив ќе завршат парите што би се скратиле од функционерите

2023-11-27 21:00

Вработените во јавниот сектор да не очекуваат дека доколку се скратат платите на функционерите, тие пари ќе завршат кај нив, порача вицепремиерот за економија Фатмир Битиќи. Битиќи смета дека тоа очекување е погрешно и се сомнева дека станува збор за политичка манипулација од страна...

Повторно се затвораат фабриките за ѓубрива

2023-11-27 20:00

Се повторува сценариото од времето на пандемијата – се повеќе производители на ѓубрива привремено ги затвораат своите погони бидејќи производството е неисплатливо во сегашните околности. Загрижувачки станува падот на потрошувачката на одредени пазари, особено во Европа. Така, „Јара интернешенел“, еден од најголемите светски производители...

НБРМ: На 29 и 30 ноември сите банки ќе работат

2023-11-27 19:00

Согласно со тековните информации на Народната банка во периодот од 29 до 30 ноември не се очекува прекин на клучните работни процеси на банките и на територијата на Скопје, односно сите банки ќе работат. Сепак, за работното време на одделните експозитури, имајќи го предвид...

Зголемувањето на минималната плата е меч со две острици – ќе се појави незадоволство во многу сектори

2023-11-27 18:00

Синдикатите предупредуваат дека растот на минималната плата од март идната година ќе направи хаос со останатите за нијанса повисоки плати, оти со најавеното покачување на 22.500 денари нема веднаш да се зголемат и другите плати. Тие бараат од Владата да гарантира дека покачувањето на...

Ковачевски: Со буџетот за 2024 година дополнителни 100 милиони евра за пензии

2023-11-27 17:00

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека со буџетот за 2024 година за пензии предвидени се дополнителни 100 милиони евра повеќе од годинава, со цел понатамошно нивно зголемување согласно методологијата. Ковачевски, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и заменик – министерката за...

13 милиони евра, од државниот буџет за подобрување на условите за живеење на локално ниво

2023-11-27 16:30

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и директорот на Бирото за регионален развој, Рамиз Реџепи одржаа заедничка прес-конференција по повод новите договори по Законот за рамномерен...

Новата распределба на буџетските средства ќе биде направена до 15 декември

2023-11-27 16:00

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, соопшти дека најавената нова распределба на буџетските средства ќе биде направена до 15 декември, и тоа во согласност со процената дали буџетските ставки се потрошени 100 проценти. Според него, станува збор за стандардна операција што се прави секогаш...