Македонија пред воведување реципрочни мерки за Косово !!!

2018-07-21 09:25

Наместо по четири шлепери дневно, Македонија од 18 јули речиси воопшто не извезува овошје и зеленчук во Косово. По воведувањето на одлуката за зголемување на царините за 30 отсто, пласманот, од вообичаените 100 – 150 тони се сведе на нула, велат стопанствениците. Тие бараат...

Земји од ЕУ со најголем ризик од сиромаштија

2018-07-21 09:12

Бугарија со повеќе од 50 отсто од населението, а Романија, Грција, Литванија, Латвија и Хрватска со 30 отсто се меѓу земјите со најголем ризик од сиромаштија во ЕУ, покажува годишниот извештај на „Еуростат“. Во однос на категоријата материјална депривација на граѓаните – оние кои...

Тевдовски: Работиме на реформи во системот на јавни финансии

2018-07-21 09:02

Министерството за финансии напорно работи на реформи во системот на јавните финансии, кои во нашиот систем ги внесуваат европските стандарди, рече министерот за финансии Драган Тевдовски, во експозето на Предлог завршната сметка за Буџетот за 2017 година во рамки на 53. седница на Собранието...

Трамп ѝ се заканува на Кина со нови царини

2018-07-21 08:50

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во интервју за Си-ен-би-ес изјави дека е подготвен да влезе во пожестока трговска војна со Кина и да воведе царини на увоз од земјата во износ од 500 милијарди долари, пренесе „Ројтерс“. Ланскиот увоз на Кина во САД изнесуваше...

Избери го бесплатниот пакет за млади до 25 години и користи ја НЛБ мКлик апликацијата за мобилно банкарство

2018-07-20 14:31

Твое време, твој избор! Избери го бесплатниот пакет за млади до 25 години и користи ја НЛБ мКлик апликацијата за мобилно банкарство! Модерниот интуитивен дизајн и функционалностите на НЛБ мКлик апликацијата ти овозможуваат да ги извршуваш сите банкарски трансакции од твојот мобилен телефон, во...

Русија и Кина ја одложија забраната за извоз на нафта во Северна Кореја

2018-07-20 14:17

усија побара повеќе време за да ги испита обвинувањата на САД дека Северна Кореја нелегално увезува рафинирани нафтени производи надминувајќи ја квотата од 500 000 барели годишно, колку што е дозволено под санкциите на ОН. Русија и Кина ги одложија напорите на САД во...

Што е приватно здравствено осигурување?

2018-07-20 13:50

Здравственото осигување го имаат сите граѓани, независно дали се вработени или не тие се осигурани. Здравственото осигурување ги покрива трошоците за медицинска нега. Регуларното здравствено осигурување ви ги покрива трошоците кои ги имате во државните институции. Додека со приватното здравствено осигурување вие можете да...

Колку изнесувала просечната плата во Мај ?

2018-07-20 12:35

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2018 година, во однос на мај 2017 година, изнесува 107.1. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и...

Изложбата „Играчки и роботи “ се отвора во НЛБ Галерија

2018-07-20 11:52

Во рамки на „Скопско лето“ 2018, на 20.7.2018 година со почеток од 20.30 часот во НЛБ Галеријата ќе биде отворена изложбата „ИГРАЧКИ И РОБОТИ КАКО ЛИКОВНА ИНСПИРАЦИЈА“. Идеен творец на постојката е академскиот скулптор и сликар Лепосава Милошевиќ Сибиновиќ – Лепа од Србија, а изложените дела...

Sberbank на првото место меѓу банките од Централна и Источна Европа

2018-07-20 11:13

Sberbank го зазеде првото место во однос на банките од Централна и Источна Европа (ЦИЕ), спроведена од магазинот ,,The Banker”. Британскиот магазин кој е основан во 1926 година,  ,,The Banker” е клучен извор на податоци и анализа на финансиската индустрија. Споредување ,,Топ 1000 светски...