Платите во Србија повисоки од Бугарија, Босна и Херцеговина, Албанија и Македонија

2018-07-23 09:01

Српскиот претседател Александар Вучиќ се пофали дека неговата земја веќе ја надмина Бугарија во однос на просечните плати. Во моментов во Србија платата е 424 евра. Ги престигнавме Бугарија и Босна и Херцеговина. Зад нас се Албанија и Македонија. Следните земји се Унгарија и...

Пораст на кредитите и депозитите во корпоративниот сектор

2018-07-23 08:30

Според најновите податоци на Народната банка за монетарните движења во јуни, годинава вкупните депозити на корпоративниот сектор остварија месечен и годишен раст од 2,3% и 12,7%. Нагорната месечна промена главно се должи на зголемувањето кај краткорочните депозити во странска валута (придонес кон растот од...

Пораст на кредитите на домаќинствата

2018-07-23 08:17

Според најновите податоци на Народната банка за монетарните движења во јуни, годинава  кај вкупните кредити на домаќинствата е забележан раст на месечна и годишна основа од 1,0% и 9,7%. Од аспект на валутната структура, зголеменото кредитирање на домаќинствата во поголем дел е резултат на...

СБ: Има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

2018-07-23 07:53

Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, велат од Светска банка (СБ). Во објавата за напредокот во рамки на Програмата за управување со јавниот долг и ризиците, од Светска банка посочуваат дека последнава година во Македонија во рекордно време...

Драган Тевдовски: Со алатките создадени на „Фин Хакатонот“ граѓаните лесно ќе го контролираат трошењето на државните пари

2018-07-21 10:46

Живееме во 21 век и на располагање ни се веб и мобилни апликации, мултимедијални игри, видеа и низа други алатки што го прават животот полесен. Зошто тогаш и буџетот да не го направиме подостапен за граѓаните, користејќи ги овие алатки – објаснува Тевдовски Министерството...

Нови 20 милиони денари за агро-секторот преку Програмата за рурален развој на земјоделството

2018-07-21 10:36

Од денеска до 21 август земјоделците ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка од Програмата за рурален развој преку Мерката 121.4 „Набавка на систем за наводнување капка по капка, конструкција на бунари и други зафати на површинска вода“. Со оваа Мерка, како...

Србија лидер во отварање на нови работни места преку странски директни инвестиции

2018-07-21 10:24

Србија е втора година по ред светски лидер по бројот на отворени работни места преку проектите на странските директни инвестиции споредено со бројот на жители, објавува IBM Global Locations Trend 2018 во најновиот извештај, а пренесува Biznos Info. Исто така, по критериумот за бројот на...

Измени во Законот за минимална плата

2018-07-21 09:59

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ја започна расправата за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во Република Македонија. Измените на Законот за минимална плата се носат со цел да се поттикнат работодавачите кои имаат финансиски...

Во Буенос Аирес средба на министри за финансии и гувернери на банки од Г-20

2018-07-21 09:44

Во главниот град на Аргентина денеска почнува средба на министрите за финансии и гувернери на централните банки од земјите од Г-20. Меѓу учесниците на средбата во Буенос Аирес се директорката на ММФ Кристин Лагард, претседателот на Светската банка Џим Ким, Гувернерот на Европската централна банка...

Мајската плата поголема за 7,1 процент од истиот месец лани

2018-07-21 09:34

Просечната нето плата во месец мај порасна за 7,1 проценти во однос на истиот месец претходната година, соопшти Владата. Таа сега изнесува 24.509 денари и е повисока за 1.600 денари на годишно ниво. „Растот на платите е повторно силен во индустријата за производство на...