Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира!

2023-06-08 19:00

Инвеститорите очекуваат дополнителен пад на турскaта лира, со облози кои даваат 80 отсто шанса за намалување на вредноста на  валутата до 25 лири за еден долар во следните три месеци и повеќе од 60 отсто шанси за пад на 27 лири на долар. Голдман...

Азески: Функционерите да штедат: Службените возила за викенд ви се по нивите и по швалерај

2023-06-08 18:46

Да се подигне на највисоко ниво одговорноста на функционерите и административците, да се укинат управните одбори во институциите кои ги има вкупно 1 320 со 129 000 вработени и да се спречи нерегуларното користење на службените возила со воведување посебни регистарски ознаки, порача денеска...

Еврозоната и официјално влезе во рецесија

2023-06-08 18:05

Еврозоната падна во рецесија, покажуваат новите податоци, пренесува британски Гардијан. БДП низ еврозоната се намали за 0,1 отсто во првиот квартал од оваа година, што е пониско од претходната проценка. Тоа уследи по намалувањето на БДП од 0,1 отсто во четвртиот квартал од минатата...

Дали парите можат да ве направат среќни? Еве што велат добитниците на Нобеловата награда

2023-06-08 16:00

Дали парите можат да купат среќа? Не мора. Неколку студии ја истражуваа врската помеѓу платата и задоволството, и излезе дека сумата потребна за да се направи една личност да се чувствува среќна и задоволна е далеку под онаа на Илон Маск или Џеф Безос....

Дебата за неформалните собирачи на отпад

2023-06-08 15:00

Во Стопанската комора денеска ќе се одржи дебата на тема „Наодите од истражувањето за состојбата со неформалните собирачи на отпад во РС Македонија и можности за нивна интеграција во формалната економија”. На дебатата ќе бидат презентирани резултатите од истражувањето што  „Пакомак“ го направи за неформалните...

Грковска: Дигиталната трансформација е општествен, а не политички процес

2023-06-08 14:00

„Секогаш мора да се реагира на слабостите во системот, а политичарите и директорите на јавните претпријатија треба да даваат пример за интегритет и за одговорност кога има недоследности во однесувањето и постапувањето“, изјави заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење,...

Момировиќ: Приоритет на Србија е понатамошен развој на иницијативата Отворен Балкан

2023-06-08 13:00

Министерот за внатрешна и надворешна трговија на Србија, Томислав Момировиќ, денеска на панелот „Градење доверба: Србија, Отворен Балкан и ЕУ“ во рамки на Конференцијата „Отворен Балкан – Форум 2“ изјави дека еден од политичките приоритети на Србија е натамошниот развој на иницијатива „Отворе Балкан“...

За четири месеци трговската размена изнесува 6,4 милијарди евра

2023-06-08 12:00

Трговската размена во периодот јануари − април 2023 изнесува 6.402.671 евра. Вкупната вредност на извозот е 2.787.049 евра што е раст од 6,3 проценти во однос на истиот период лани, додека, вредноста на увeзената стока изнесува 3.615.622 евра што е 7,9 отсто помалку во...

Социјално-економскиот совет ја претстави предлог методологијата за пораст на платите во јавниот сектор

2023-06-08 11:00

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска претседаваше со десеттата седница на Економско социјалниот совет. На состанокот од страна на претставниците на Владата беше презентирана предлог методологија за пораст на платите во јавниот сектор. На седницата беа присутни вицепремиерот задолжен за економски...

Македонија во касата има 51 милион евра повеќе од минатиот месец

2023-06-08 10:00

Девизните резерви на крајот на мај годинава изнесувале 4.174.7 милиони евра и во однос на претходниот месец бележат зголемување за 51 милион евра, соопшти Народна банка. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (63,2 отсто), по што следуваат валутите и...