Бочварски: Инвестираме 1 милион евра за развој на патната инфраструктура во Кочани

2024-04-12 17:00

Источниот регион доби нов лик, буквално нема патен правец кој не е реконструиран изминативе години. Министерството за транспорт и врски во континуитет работи на модернизација на регионалната, но и локалната патна инфраструктура во сите општини, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој ...

ЕУ сака да го ограничи лидерството на Кина на пазарот на зелена технологија

2024-04-12 16:00

Европската комисија започна нова истрага за субвенциите што ги добиваат кинеските производители на турбини наменети за ветерни електрани во Европа, пренесува „Reuters“. Се очекува тоа да биде објавено во говорот на еврокомесарката за конкуренција, Маргрете Вестагер, кој ќе го одржи во вторник во Принстон...

Усвоени измените на Директивата за единствена дозвола за работа и престој на странци во ЕУ

2024-04-12 15:00

Европскиот совет денеска во крајна фаза ја одобри ревизијата на Директивата за единствена дозвола за работа и престој во ЕУ за државјаните на земји кои не се членки на Унијата, со која се утврдува административната процедура за добивање на документот и се одредени правата...

Бела куќа: Бајден ќе отпише студентски долгови од 7,4 милијарди долари

2024-04-12 14:30

На почетокот на овој месец, Бајден најави мерки за олеснување на студентскиот долг од кои ќе имаат корист најмалку 23 милиони Американци. Ова е клучно прашање за младите гласачи, чија поддршка му е потребна на демократскиот претседател пред изборите во ноември. Бајден минатата година...

Приходите во Буџетот наплатени од Царината зголемени за 7%

2024-04-12 14:00

Приходите наплатени од Царинската управа (ЦУ) во првото тримесечје годинава изнесуваат 28,7 милијарди денари, што е 1,9 милијарди денари или седум проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, соопшти денеска ЦУ. Според директорот на Царинската управа Стефан Богоев, резултатите покажуваат зголемување на...

ФИТР: 240 илјади евра достапни преку новиот јавен повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан”

2024-04-12 13:30

Фондот за иновации и технолошки развој денеска го објави јавниот повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан”, со кој вкупно 240 илјади евра ќе се доделат за поттикнување на соработката помеѓу академската заедница со домашните, мали и средни компании, во насока на поддршка на...

Добрите финансиски навики може да започнат со пакетите на Комерцијална банка

2024-04-12 13:09

КБ пакетите на Комерцијална банка нудат сѐ што им треба на твоите лични финансии и, секако, по пониски цени од редовните. Зависно од твоите потреби, можности и желби, може да избереш КБ Стандард, КБ Плус или КБ Бонус. КБ пакетот го користиш секој ден,...

Златото со нов рекорд, централните банки забрзано купуваат!

2024-04-12 11:00

Цените на златото се искачија на највисоко ниво во петокот, бидејќи купувањата на централните банки во услови на геополитички тензии го задржаа моментумот за жолтиот метал, додека силните економски податоци на САД не успеаја да ја намалат неговата привлечност. Спот златото се зголеми за...

Андовски: Граѓаните можат бесплатно да извадат дигитален извештај од Кредитниот регистар 24/7

2024-04-12 10:29

Аплицирање и добивање извештај од Кредитниот регистар дигитално е услуга којашто е достапна за граѓаните 24 часа, седум дена во неделата, на македонски и на албански јазик. За да ја ползуваат оваа услуга, граѓаните треба да отворат свој профил на uslugi.gov.mk . Услугата од Кредитниот регистар се добива...

Кои се најголемите финансиери на партиите?!

2024-04-11 19:30

Граѓаните преку буџетот се најголеми финансиери, покажуваат финансиските извештаи кои Државниот завод за ревизија ги објави за приходите и расходите на 42 партии, заради подобар увид во управувањето со јавните средства. Според овие извештаи, политичките партии главно се финансираат од буџетски средства од државата,...