Пред нас е милионски долг за враќање, ќе се искористи ли новата милијарда која се најави за раздолжување?

2024-05-20 15:00

Догодина земјава треба да врати поголем дел од долгот. Според пресметките станува збор за околу 800 милиони евра. Според експертите, со ова се отвара прашањето дали позајмицата од една милијарда евра од странска влада, која ја најави новиот мандатар Мицкоски, ќе се искористи за...

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

2024-05-20 14:30

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,27 % во однос на одлуката од 16.5.2024 година. Референтните...

Започнува караванот за финансиско советување на НЛБ Банка

2024-05-20 14:08

Од денеска, 20-ти мај, започнува едномесечниот караван на НЛБ Банка за финансиско советување за небанкарски продукти, кој Банката традиционално веќе четврта година по ред го организира во соработка со своите партнери Сава Осигурување, Триглав Осигурување Живот, Кроација Осигурување Живот, Генерали Инвестмент и Сава Пензиско Друштво. Караванот има за цел...

Вртоглав раст на среброто, во чекор го следи златото

2024-05-20 14:00

Цената на среброто уриваше рекорди во изминатата недела. Од почетокот на годинава пазарната вредност на скапоцениот метал е повисока за 32 проценти. Минатата недела среброто се тргуваше со дневен раст од 6,5 проценти достигнувајќи 31,49 американски долар по троја унца за договори за итна...

Доларот ослабе, а еврото зајакна

2024-05-20 13:00

На валутните пазари минатата недела вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна, при што курсот на еврото во однос на американската валута порасна за речиси еден процент. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на шесте најважни светски...

Индија повеќе од двојно ја зголеми набавката на дијаманти од Русија

2024-05-20 12:00

Во март, Индија повеќе од двојно го зголемила годишното купување на дијаманти од Русија, покажуваат податоците на индиското Министерство за индустрија и трговија. Во март, индискиот увоз на дијаманти од Русија се зголеми за 2,3 пати на годишно ниво – на 728 илјади карати....

Рекордна цена на бакарот, за прв пат надминаа 11.000 долари

2024-05-20 11:00

Бакарот се искачи на своето највисоко ниво досега, продолжувајќи го силниот, повеќемесечен раст поттикнат од финансиските инвеститори кои се натрупуваат на пазарот во очекување на продлабочување на недостигот на понуда. Фјучерсите на Лондонската берза за метали скокнаа за повеќе од 4% во почетокот на...

Вицегувернерката Нацевска: Продолжуваат активностите на Народната банка за развивање на домашниот финансиски пазар

2024-05-20 10:55

„Ефикасното спроведување на монетарната политика, покрај од мерките на Народната банка, во голем дел зависи и од функционалноста и натамошниот развој на домашните финансиски пазари, меѓу кои девизниот пазар има клучна улога. Оттаму, Народната банка продолжува со активностите за натамошно унапредување и развивање на...

Арнаудова – Стојановска: Мерките на Народната банка го поттикнуваат „зеленото“ кредитирање

2024-05-20 10:30

Преку стратешки пристап и преземање на низа мерки, Народната банка претставува активен чинител кон создавање зелена и одржлива економија. „Препознавајќи го значењето на климатските ризици, Народната банка досега презеде повеќе активности за зголемување на свесноста за последиците од климатските промени, а со мерките за...

Проверете ја Вашата годишна даночна пријава за 2023, рокот е до 31-ви Мај!

2024-05-20 10:00

Управата за јавни приходи ги потсетува граѓаните да направат увид во Годишните даночни пријави (ДЛД ГДП), кои веќе се поставени на системот а се однесуваат за остварени приходи во 2023 година. Секој кој е регистриран на системот ППД – (ujp.gov.mk) има обврска во својот...