Земјоделците во минус, ја уништуваат непродадената зелка и садат пипер

2024-05-23 10:00

Велков Мaне 6-7 тони зелка ми останаа во нивите. Јас ја уништив и садев пиперка. Во струмичкиот крај 30 до 40 отсто од зелката остана непродадена по нивите. Земјоделците сега ја уништуваат со цел да засадат други култури. Објаснуваат дека дел од родот имаат...

ЕЦБ палнира намалување на каматите од јуни

2024-05-23 09:30

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, изјави за RTÉ дека постои „голема веројатност“ за намалување на каматните стапки на ЕЦБ во наредните недели „доколку податоците што ги добиваме за инфлацијата го зајакнат нивото на доверба што го имаме. ” Управниот совет на...

Основачот на Светскиот економски форум си поднесува оставка од функцијата извршен претседател

2024-05-23 09:20

Клаус Шваб, основачот на Светскиот економски форум (СЕФ), ќе поднесе оставка од функцијата извршен претседател, пишува Фајненшл тајмс. 86-годишникот помина повеќе од половина век на чело на познатата светска деловна конференција. Шваб претседаваше со годишниот собир во швајцарскиот ски-центар Давос откако го основаше во...

Просечната нето плата во март годинава 40.496 денари

2024-05-22 17:00

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март годинава, изнесувала 40.496 денари, и е за 16 отсто повисока од истиот месец лани, соопшти Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите:...

Каков сигнал праќаат зголемените кредити и депозити

2024-05-22 16:00

Тренд на раст и кај банкарските кредитирања и кај граѓанските банкарски депозити Анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 9,3 отсто, поради повисоките депозити на двата сектора, со поизразен придонес на депозитите на секторот „домаќинства“. А вкупните кредити, на годишна основа, бележат...

Кинески електрични автомобили најверојатно ќе се произведуваат во Турција

2024-05-22 15:00

Кинеската фабрика за електрични автомобили во Турција би имала големо производство, а нејзиниот главен пазар би бил Европа Турската влада е при крај на преговорите со кинеските производители на автомобили BYD и Chery за изградба на фабрики за електрични автомобили во Турција. Според Блумберг,...

Јелен ја повика ЕУ да ги поддржи американските мерки против кинескиот извоз

2024-05-22 14:00

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ги повика земјите од Европската унија да се приклучат на напорите на САД за ограничување на кинескиот извоз на зелена технологија и предупреди дека презаситеноста од евтини кинески производи може да го загрози опстанокот на фабриките ширум светот....

Најголемата програма за поддршка на најпроблематичниот пазар во Кина

2024-05-22 13:00

Кинеската влада и кинеската централна банка ја објавија најголемата програма за поддршка на најпроблематичниот пазар во кинеската економија – пазарот на недвижности. Директните и индиректните инјекции во неликвидни станови, вклучително и во четирите најголеми градови во Кина, се очекува да изнесуваат вкупно десетици милијарди...

НЛБ Склади влезе на македонскиот пазар со преземањето на Генерали Инвестментс АД Скопје

2024-05-22 12:05

НЛБ Склади, управување со средства, д.о.о. денеска, по добивањето на сите релевантни одобренија, успешно го заврши преземањето на Генерали Инвестментс АД Скопје. Купопродажен договор со компанијата Генерали Инвестментс за купување на мнозинската сопственост на компанијата Генерали инвестментс АД Скопје е потпишан во ноември 2023...

Друга земја го ограничува криптоминирањето поради огромната потрошувачка на електрична енергија

2024-05-22 12:00

Венецуела се приклучи на листата на земји кои воведуваат ограничувања за ископување криптовалути поради огромната потрошувачка на електрична енергија, пренесува Coin Telegraph. Министерството за електрична енергија на Венецуела открива планови за затворање на т.н „Фарми“ за рударство на криптовалути од националната мрежа. Целта е...