Фондот и финансии тврдат нема проблем, но повторно нема пари на сметките на граѓаните

2023-06-06 11:00

Втор ден нема одговор зошто доцнат исплатите за породилните отсуства, боледувањата и грижата за туѓа нега. Од Фондот за здравство велат ние сме чисти. „Тековно и без застој се изработуваат спецификации за исплата на надоместоците. Предметните спецификации тековно се доставуваат до Министерството за финансии,...

Најевтините места за одмор во Грција

2023-06-06 10:00

Одморот во јуни е значително поевтин отколку во сезоната, а во Грција може да се најде пакет во последен момент за 29 евра по лице – 7 ноќевања, Пефкохори,  со сопствен превоз. Секако, се зависи од агенцијата, како и од избраниот аранжман, но некои...

Волстрит благо падна на почетокот на неделата

2023-06-06 09:30

Минатата недела индексите силно пораснаа бидејќи по извештајот од американскиот пазар на труд, инвеститорите заклучија дека се намалуваат притисоците врз растот на платите, а со тоа и врз инфлацијата, што може да доведе до паузирање на ФЕД во процесот на зголемување на каматните стапки...

Угостителските услуги поскапи за 13,4% во однос на лани

2023-06-06 08:57

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1,2 отсто. Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 отсто. Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените...

Пад на инфлацијата во Турција поради бесплатниот гас

2023-06-05 21:00

Годишната стапка на инфлација во Турција падна на најниско ниво од крајот на 2021 година, откако владата им даде бесплатен природен гас на потрошувачите во мај кога се одржаа претседателските избори на кои повторно победи Реџеп Таип Ердоган. Потрошувачките цени се зголемија за 39,6...

Највисока во Словенија, најниска во Македонија: Колкави се просечните плати во земјите од екс Југославија

2023-06-05 20:00

Највисока просечна плата исплатена во земјите од поранешна СФРЈ во март годинава имала Словенија од 1.423,75 евра, а најниска во Северна Македонија – 568 евра. Просечната нето плата во Србија во март била 729 евра (85.485 динари). Споредено со истиот месец од претходната година,...

32 работнички од штипска текстилна конфекција обештетени за околу 42.000 евра од два странски брендови

2023-06-05 19:30

32 работнички од штипска текстилна конфекција добија  обештетување од околу 42.000 евра од два странски брендови. Битката и преговорите, кои ги водеше „Гласен Текстилец“ се одвиваа две години. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“ вели дека на Балканот ова е прва ваква победа за текстилните...

„Костал“ ќе инвестира 50 милиони евра за производство на полначи за електрични и хибридни возила

2023-06-05 19:04

Нова инвестиција на германската компанија за изработка на делови и компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ беше најавена денес на средба на премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за еконосмки прашања  Фатмир Битиќи со менаџментот на КОСТАЛ Групацијата. Станува збор за нов инвестициски проект на „КОСТАЛ Македонија“ во...

Битиќи: Конкурентноста и иновативноста создаваат нови потенцијали за економски раст

2023-06-05 16:24

Заменикот на претсетседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, се обрати на панел-дискусијата на билатералниот форум на тинк-тенк организации од Северна Македонија и Шпанија на тема „Размислување и работење заедно“, организиран од Институтот „Преспа“. Вицепремиерот Битиќи истакна дека земјата е влезена во...

Ангеловска-Бежоска: Пандемијата и војната во Европа стрес-тест за малите економии

2023-06-05 15:00

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по...