Светската валута на Фејсбук “Libra” нема да биде само лоша за банките

2019-06-21 10:00

Со својата валута, Фејсбук сака да воспостави стабилно средство за плаќање. Но, има серија на опасности. Ова ги прави корисничките профили уште потранспарентни. Покрај тоа, недостасуваат и централните супервизори, како што се централните банки. Значи, Libra е закана за финансиската стабилност и демократијата, пишува...

Кои се партнерите во криптовалутата на Фејсбук – комплетна листа на инаугурациски поддржувачи !

2019-06-17 20:07

Кратки факти: – Десетици компании ќе бидат дел од управувачката асоцијација на криптовалутите на Фејсбук  – Во оваа статија листа на членовите што ќе бидат објавени утре ( во вторник ) Фејсбук тивко ја гради својата криптовалута повеќе од една година, и изгледа дека...

Имате добар инвестиционен проект – Ви требаат финансии?

2019-06-10 18:09

Имате одлична идеја и одличен бизнис план?  Не можете да се снајдете во морето бирократски препреки во македонските банки кои во суштина не финансираат развојни проекти, а алтернативните извори за финансирање Ви се непознати? Повелете на доверлив разговор со БанкоМетар.мк – долгогодишен партнер на...

Парите се “одличен растворувач и одличен лубрикант” – Б. Џонсон-типичен UK ретард

2019-06-10 17:24

Конзервативниот политичар од моменталното водство, Борис Џонсон, вети дека ќе ја спречи британскота исплата за развод од ЕУ од 39 милијарди евра, додека ЕУ не се согласи за подобри услови за излез. Тој во изјава за Сандеј тајмс кажа дека парите биле “одличен растворувач...

Поголем кошмар од наредната рецесија е – стагфлацијата

2019-06-06 21:00

Краткорочните циклуси продолжуваат да постојат на пазарите Најголемите стравови поврзани со следната рецесија – се дека тоа ќе биде во форма на стагфлација. Овие стравови можат да се насетат во повисоката економска фела нашироко низ светот. “Краткорочните циклуси продолжуваат да се повторуваат на пазарите....

Нашиот платен систем ќе ја прифати blockchain револуцијата

2019-06-04 09:46

Во Охрид, сеуште трае Конференцијата за плаќања и пазарна инфраструктура. Од досегашните говорници денеска, меѓу кои беше министерот за финансии Драган Тевдовски и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, беше искажана спремноста на нашата Влада и земја за прифаќање на блокчејн системите...

БанкоМетар.мк со совет ми заштеди над 15.000 евра: Писмо од наш читател

2019-05-28 13:30

Почитувани читатели, во текот на вчерашниот ден во нашата редакција дојде следното писмо во електронска форма од страна на наш читател, па со задоволство Ви го пренесуваме интегрално: Здраво БанкоМетар Јас сум Ваш редовен читател и следач. Имате супер и интересна содржина но поентата...

Денови на финансиска писменост – едукативни презентации во Народната банка

2019-05-18 08:03

Од 29 до 31 мај годинава ќе се одржи третото издание на Деновите на финансиска писменост, коишто ги организираат финансиските  регулаторни институции во соработка со приватните финансиски компании. Во текот на Деновите, институциите и компаниите, уште повеќе ќе ги отворат своите врати за сите...

Inglourious Basterds

2019-05-10 09:30

Бранимир Јовановиќ кој беше советник во Министерството за финансии вчера преку Фејсбук соопшти дека се повлекува од функцијата. Тој вели дека одлуката ја донел пред некое време, но чекал првин да поминат изборите. –Имаше сѐ во овие две години, но сепак си заминувам со...

Видео: Македонските тинејџери вицешамиони на Европскиот квиз на пари

2019-05-08 15:42

  Во конкуренција на финалисти од дваесет и осум европски земји, претставниците на Република Северна Македонија, младите велешани Викторија Панова и Марко Инѓилизов, го освоија второто место на финалето на Европскиот квиз на парите што се одржа вчера во Брисел, Белгија. Првото место го освоија претставниците на Словенија, додека третопласиран е тимот...