Amazon планира да отпушти уште 9.000 работници во наредните недели

2023-03-21 11:00

Amazon, платформата за е-трговија, ќе отпушти уште 9.000 работници во наредните недели, изјави денеска извршниот директор Енди Џеси, пренесе CNBC. Последната рунда првенствено ќе влијае на вработените во човечките ресурси, инженерите и маркетинг секторот. Ова намалување на бројот на работници е надополнување на претходните...

Изгоре пикап на бензинска во Скопје

2023-03-21 10:00

Пикап „Форд Ренџер“ изгорел вчера на бензинска пумпа во Скопје, соопшти МВР. „На 19.03.2023 во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата „Ацо Шопов” настанал пожар во патничко возило „ренџер” со скопски регистарски ознаки, сопственост на М.М. од Скопје. Повредени лица...

Експерти: Беспредметни се очекувањата на Бектеши дека инфлацијата ќе се намали на 7,1%

2023-03-21 09:00

Економисти и поранешни министри сметаат дека непредвидливоста на состојбите во светот со банкарската криза, која може да се одрази на намалената побарувачка во економијата и кај нас, дополнето со намалувањето на работната сила, можат да придонесат економијата, и покрај подобрените услови, да не ги...

Димитров за МИА: Најважно е да донесеме закон за работни односи кој ќе биде јасен за секого

2023-03-21 08:00

Најважно за мене е да донесеме закон за работни односи кој ќе биде јасен за секого. Во постоечкиот закон имаме такви одредби кои создаваат големи проблеми при имплементацијата. Се случува секој правник кога ќе го прочита, различно да го толкува, вели во интервју за...

Почнува Глобалната недела на парите 2023: „Планирајте си ги парите, засадете ја иднината!“

2023-03-20 21:00

Финансиските регулатори во соработка со асоцијациите и институциите од приватниот и граѓанскиот сектор, кои се активни во доменот на финансиската едукација, единаесетта година по ред ја одбележуваат Глобалната недела на парите, што оваа година ќе се одржи од 20 до 26 март 2023 година....

Бектеши апелира да не се блокира Законот што овозможува намалување на цената на производите за менструална хигиена

2023-03-20 20:00

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција апелираше до пратениците да не го блокираат законот со којшто се овозможува намалување на цената на производите за менструална хигиена. Ако собраниската Комисија за финансирање и буџет го блокира законот со кој треба да се намали цената на...

Антикорупциска апсолутно ја има поддршката од Владата во својата работа, вели Ковачевски

2023-03-20 19:00

Доколку за кој било случај на злоупотреба на функција постоеле докази или валидни аргументи дека треба да се процесуираат понатаму, тоа го прави Антикорупциската комисија или надлежните инситуции пред судските и обвинителските органи, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на прашање дали може да...

Договорот за субвенционирана струја беше џентлменски, коморите да кажат зошто прехранбените компании не го испочитуваа, истакна Ковачевски

2023-03-20 18:00

Стопанските комори треба да кажат зошто компаниите од прехранбената индустрија не го испочитуваа договорот за субвенционираната струја и не ги намалија цените за најмалку десет отсто како што беше предвидено, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски. Според него, санкции во однос на ова за компаниите...

Бектеши со табели и споредби објасни како инфлацијата погрешно е двапати пресметана во минималната синдикална кошничка

2023-03-20 17:00

Како што појасни на денешната прес-конференција, од август минатата година инфлацијата, односно трошоците за живот се јавуваат како посебна ставка или елемент во пресметката на минималната потрошувачка кошничка, иако истовремено таа е веќе пресметана во другите ставки кои ја формираат висината на минималната потрошувачка...

Дизелот поевтин за 1,50 денар, бензините за 0,50

2023-03-20 16:00

Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,60 отсто денеска донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1),...