Над 8.5 милиони евра се враќаат назад кај граѓаните преку МојДДВ заклучно со јануари 2020 година

2020-02-19 17:34

СДСМ во континуитет работи на обезбедување стабилна економија и подобрување на животниот стандард на граѓаните преку низа прогресивни мерки, изјави Бетиане Китев, пратеник на СДСМ. -Ветивме “пари назад кај граѓаните” и тоа го остваруваме. По втор пат граѓаните на своите трансакциски сметки добиваат исплата...

Европскиот пазар на автомобили забележа пад за 7,5 % во јануари

2020-02-19 16:00

Европскиот пазар на автомобили забележа пад за 7,5 отсто во јануари, најмногу поради регулаторните измени, притоа силен пад претрпеа француските производители. Групата Рено (со Алпин, Дачија, Лада) забележа намалена испорака за 16,3 проценти, исто како и неговиот француски ривал ПСА (Пежо, Цитроен, ДС, Опел,...

За една година лебот и житата поскапеле за 3,3%, зеленчукот за 6,8%, туристичките аранжмани за 12%

2020-02-19 15:00

Лебот и житата поскапи за 3,3 проценти, зеленчукот за 6,8 проценти, месото за 1,8 проценти, рибите и морските плодови за 2,1 процент. Трошоците за живот на македонските граѓани гледани по статистичкиот индекс во 2019 година во однос на 2018 година пораснале за само 0,8 проценти,...

Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

2020-02-19 14:00

Неодамна договорената привремена спогодба меѓу САД и Кина за стопирање на трговската војна ќе ја погоди тешко Германија, објави Институтот Кил за светска економија (IfW). „Како резултат на пренасочувањето на трговијата, германскиот извоз во Кина веројатно ќе падне за речиси 4,5 милијарди долари, особено...

Првата стартап конференција Pitch. Match. Grow. на 26 и 27 февруари во Скопје

2020-02-19 13:00

PwC и Македонска берза организираат стартап конференција Pitch.Match.Grow. што ќе се одржи на 26 и 27 февруари, во хотел Мериот, Скопје. Учесниците ќе може да добијат корисни информации од прва рака и #StraightToThePoint насоки за финансирање на проекти/идеи/стартапи. Кој сака да дознае повеќе за...

Светска банка: Доколку Кипар се обедини, доходите ќе се зголемат за 7 %

2020-02-19 12:00

Решавањето на Кипарското прашање и обединувањето на островот ќе отвори значителни перспективи за економскиот и социјален развој за земјата, се посочува во истражувањето на Светската банка, што е претставено во Никозија  од страна на мисијата на ОН и економската екипа на меѓународната финансиска институција....

Шок во најголемата европска банка HSBC: Отказ за дури 35.000 работници

2020-02-19 11:00

Најголемата банка во Европа, британската HSBC, планира да отпушти 35.000 работници во најголемиот план за реорганизација под водство на Марк Такер, за да се направи заштеда од 7,3 милијарди долари. Заемодавачот во Лондон ги намалува трошоците за 4,5 милијарди долари на единиците кои имаат...

Русија ќе им исплати 50 милијарди долари на акционерите и бившиот нафтен гигант „Јукос“

2020-02-19 10:00

По изминати над 15 години од ликвидацијата на нафтениот гигант „Јукос“, холандскиот суд донесе пресуда според која Русија мора да плати отштета од 50 милијарди американски долари на поранешните акционери на поранешната нафтена компанија. Апелациониот суд во Хаг ја поништи пресудата од 2016 година...

За шест дена истекува Јавниот повик за финансиска поддршка на центрите за развој на планинските региони

2020-02-19 09:00

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потсетува дека, Јавниот повик за поднесување на барања за финансиска поддршка преку Програмата за капитални субвенции истекува за седум дена, заклучно со 25 овој месец. Финансиската поддршка е наменета за Центрите за развој на Планските региони. Средствата коишто...

Со поддршка на НЛБ Банка се одржа Аутдор фестивалот „When in Krusevo“

2020-02-18 21:00

Од 14 до 16 февруари Крушево беше домаќин на второто зимско издание на аутдор фестивалот „When in Krusevo“, а НЛБ Банка беше горд спонзор на оваа неверојатна адреналинска авантура. Убавото сончево време, чистиот воздух и обновените зимски капацитети, кои ги нуди Крушево ги привлече...