По големиот раст, МБИ10 индексот на Македонската берза паѓа цела недела

2018-03-23 18:54

МБИ10 индексот во текот на март покажа вистински знаци на опоравување и по достигнувањето на најниската точка се искачи на највисоката годишна забележана вредност од 2872,43 индексни поени. Сепак, по достигнувањето на својот врв и враќање на вредноста на пазарната капитализација на 10-те најуспешни...

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

2018-03-23 18:48

Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија од увозот на челик ми алуминиум, соопшти Белата куќа. Царините за увоз на челик и алуминиум се укинуваат до 1 мај 2018 година за членките на ЕУ и Аргентина, Австралија,...

32.383 денари чинела минималната потрошувачка кошница за февруари

2018-03-23 18:41

32.383 денари му биле потребни на четиричлено семејство во Македонија во февруари за покривање на основните месечни потреби, покажуваат податоците од Синдикалната минимална кошница, која ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија. Во споредба со јануари, вредноста на кошницата е зголемена за 29 денари,...

Германија без нови долгови во следните четири години

2018-03-23 18:36

Германија нема да влегува во нови задолжувања во следните четири години, изјави денеска министерот за финансии, социјалдемократот Олаф Шолц. Тој порача дека ќе ја продолжи строгата фискална политика која ја воведе неговиот конзервативен претходник Волфганг Шојбле. – Една работа која ни е сигурно потребна...

До 15 мај поднесување барања за земјоделски субвенции

2018-03-23 18:31

Сите земјоделци кои сакаат да добијат субвенции од денеска до крајот на мај ќе може по електронски пат со помош на компјутер да аплицираат за добивање на државата помош за годинава. Земјоделците кои не знаат сами да ги пополнат барањата, ќе може да побараат...

Претседателот на Венецуела Мадуро најави дека ќе избрише три нули на банкнотите

2018-03-23 16:00

     Николас Мадуро претседателот на Венецуела најави дека од 4 јуни во оптек ќе бидат пуштени нови  банкноти, кои ќе имаат три нули помалку од сегашните.   – Одлучив да укинам три нули, да ги исфрлам од оптек актулените банкноти и монети и во...

Oд 1-ви Мај 2018 година задолжително “Закажи средб@” услуга на УЈП

2018-03-23 15:30

    Услугата „Закажи средб@“ овозможува секој даночен обврзник да закаже термин за остварување на средба со даночен агент во УЈП – Регионалната дирекција Скопје, во време кое нему му одговара, а со цел консултација за специфични прашања кои се однесуваат на:   1) Oпшти информации...

“Теленор Банка” нема да се продаде на чешкиот фонд PPF Group

2018-03-23 15:00

“Теленор Банка” не го променила својот сопственик, поточно банката нема да се продаде на чешкиот фонд PPF Group.   “Теленор банка не е дел од трансакцијата и ”Теленор“ се уште е сопственик на 100 проценти од Теленор банка”   Најавениот процес на продажба на операции...

Извештај од светските берзи- 23.03.2018

2018-03-23 14:15

    Сите три индекси на њујоршката берза се лизгаа длабоко и ја преминаа црвената линија, бидејќи инвеститорите беа загрижени за интензивирање на трговските односи, откако американскиот претседател Доналд Трамп го одобри тарифниот пакет од 60 милијарди долари. S & P500  

Во јануари просечната плата изнесувала 24.025 денари

2018-03-23 13:15

    Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесува 24.025 денари и е за 5,6 отсто повисока од јануари лани, соопшти Државниот завод за статистика.   Растот се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по...