Дали ќе има покачување или намалување на цената на нафтата?

2018-03-09 15:30

  Дали во наредниов период ќе има покачување или намалување на цената на нафтата е неизвесно. Цените на двете главни сорти нафта почнаа да опаѓаат по податоците за статусот на нафтата и зголемување на бројот на платформите за дупчење. Според податоците од тргувањето на...

50 бизнисмени од Бахреин го најавија своето учество на Сараево Бизнис Форум

2018-03-09 15:00

Во пресрет на претстојниот деветти годишен Сараево Бизнис Форум (СБФ), кој ќе се одржи на 25 и 26 април во Сараево, ББИ Банка започна со организација на бизнис состаноци со интернационални и регионални бизнисмени и инвеститори. Претставниците од ББИ Банка неодамна се вратија од...

Јапонската централна банка ги остави каматните стапки непроменети

2018-03-09 14:00

Јапонската централна банка ја задржа својата монетарна политика непроменета, придржувајќи се кон оптимистичките изгледи за економијата, објави „Ројтерс“. Регулаторот нагласи дека тие се убедени дека масивната програма на стимулации помага да се поддржи инфлацијата.     „Јапонската економија расте умерено“, се вели во официјалната...

ТРИГЛАВ ОСИГУРУВАЊЕ СО НОВА УСЛУГА НА ПАЗАРОТ

2018-03-09 13:30

Триглав Осигурување воведува нова услуга на пазарот, онлајн обнова на полиси за осигурување од автомобилска одговорност. Клиентите обновата можат да ја направат на веб страната на Триглав Осигурување, www.triglav.mk. Оваа услуга им овозможува на клиентите на едноставен и брз начин да направат електронска обнова на...

УЈП-ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ГОДИШНАТА ДАНОЧНА ПРИЈАВА –

2018-03-09 13:15

    Наближува крајниот рок (15-ти Март) за поднесување на Годишна даночна пријава, а граѓаните имаат уште една седмица да ги пријават приходите во Управата за јавни приходи. Во текот на следната седмица се очекува околу 170.000 граѓани да ги пријават своите приходи во УЈП....

Кована пара за колекционерски цели „Бик“ е пуштена во оптек

2018-03-09 12:38

  Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека е издадена и пуштена во оптек кованата пара за колекционерски цели „Бик“ од серијата „Хороскопски знаци“. Кованата пара е изработена од сребро Ag925, со тежина на среброто од 23,30 грама, чистота на среброто од...

Amazon има шанси да стане трета по големина банка во САД

2018-03-09 12:30

  „Amazon“ може многу лесно да се претвори во една од најголемите банки во САД, а во следните 5 година бројот на нејзини клиенти може да достигне до 70 милиони лица. Ова се вели во извештајот на „Bain & Co“. Ова може да се...

Копаоник бизнис форум – Неопходна е дигитализација во секоја сфера

2018-03-09 11:45

Јубилејниот Копаоник бизнис форум кој годинава се одржа од 4 до 7 март успеа да мобилизира најголем број учесници досега. Повеќе од 1200 учесници во рамките на четиридневниот настан имаа прилика да земат учество во 22 панели, три пленарни седници, шест специјални настани и...

09.03.2018- Дневен извештај од светските берзи

2018-03-09 11:20

      Индексите на њујоршката берза се зголемија. Цената на биткоинот  е намалена и  изнесува 8.725 долари. S & P500

И ‘”Твитер” е против измамите со крипто-валути

2018-03-09 11:00

      Во последниов  период колку повеќе се популарни крипто-валутите толку повеќе истите се цел на измами. Поради тоа Американскиот технолошки концерн, „Твитер Инк.“ се обидува да ги спречи наводните измами со крипто-валути на својата платформа, објави „Блумберг“. Компанијата соопшти дека презема чекори...