Падот на берзите ги осиромаши најбогатите луѓе на планетата за околу 130 милијарди долари

2018-03-03 15:28

Петстотините најбогати луѓе на светот од почетокот на оваа седмица загубија вкупно во 128 милијади долари, поради падот на американските берзи, во петокот објави агенцијата Bloomberg врз основа на податоците од својата „листа на милијардери“, којашто ја обновува во реално време од почетокот на...

Од идеја до бизнис со владино партнерство – добар, но неизвесен проект!

2018-03-03 15:24

Владиниот план за партнерска поддршка на иновативниот и претприемачки дух е чекор напред во развој на бизнисот. Но за видливи ефекти експертите сугерираат и поголем фокус на технолошкиот развој, пишува Дојче веле. Македонската влада оди чекор напред во поддршката на претприемништвото. Преку новиот план за...

Целта на Путин е руската економија да биде лидер

2018-03-02 14:34

  Стапките на раст на Руската економија би требало да ги надминуваат просечните глобални трендови, е ставот на рускиот претседател Владимир Путин. Според него зголемувањето на националниот економски раст е главниот извор на дополнителни ресурси. Ова според него не е само желба но и...

Американските Банки биле подложени на парични казни поради финансиската криза

2018-03-02 13:00

  Уште на почетокот на финансиската криза големите американски и европски банки биле подложени на парични казни, казни и вонсудски спогодби, покажува истражувањето на „Boston Consulting Group“ (BCG). Според анализата на финансиските гиганти биле принудени да исплатат 345 милијарди долари меѓу 2009-та година и...

ТТК Банка со нова промотивна понуда на девизни депозити

2018-03-02 11:22

    ТТК Банка ја објави новата промотивна понуда за девизни депозити за физички лица,со фиксна каматна стапка за 15 и 25 месеци за штедење во евра. И Тоа : ЕВРО ФИКС 15 депозитот ви нуди фиксна каматна стапка од 1,5% годишно, со можност за...

Расположливи депозити на седум дена

2018-03-02 11:09

    Народна Банка вчера објави сопштение во кое вели : На 28 февруари 2018 година, банките пласираа средства во расположливи депозити на седум дена во износ од 13.758 милиони денари, односно 630 милиони денари повеќе од достасаниот износ (13.128 милиони денари). Каматната стапка на депозитите на седум дена изнесува 0,50%.

Бил Гејтс со негативен став кон криптовалутите

2018-03-02 10:50

    За разлика од тоа што само пред неколку години Бил Гејтс имаше позитивен став за криптовалутите и во едно интервју истакна дека биткоин е возбудлив затоа што покажува дека може да биде евтин, но сега целосно го смени своето мислење и нема...

02.03.2018- Дневен извештај од светските берзи

2018-03-02 10:40

  Според дневниот извештај состојабата на светските берзи за 02.03.2018 е следна: Цената на златото го прекина својот пад, додека цената на суровата нафта се стабилизира сепак  индексите на Њујоршката берза паднаа остро

Со објавата на Трамп потонаа индексите на “Wall Street”

2018-03-02 09:30

    По објавата на Трамп дека САД  ќе воведат увозни тарифи почнаа да тонат индексите на “Wall Street”. Поради тоа светските берзи уште вчера беа на црвено откако њујоршката берза го заврши февруари со највисок месечен пад во последните две години. Дау Џонс...

Трамп најави увозни тарифи за челикот и алуминиумот

2018-03-02 09:23

    На вчерашниот состанок кој  вчера го организираше американскиот прецедател Доналд Трамп  во Белата куќа со директорите на компаниите за челик и алуминиум, објави Асошиејтед прес. „Ќе имате заштита првпат по долго време“, рекол Трамп. Американскиот претседател им изјави на новинарите дека увозните...