Реакција на Кина: Ние не сакаме трговска војна со САД, ама нема мирно да седиме и да гледаме

2018-03-04 14:28

Кина не сака трговска војна со САД, но ќе ги брани своите интереси, изјави денеска висок кинески дипломат, откако американскиот претседател Доналд Трамп објави план за воведување увозни давачки за челикот и алуминиумот. Трамп во петокот пркосно порача дека трговските војни се добри и лесни за...

НЛБ Банка со промотивна кампања за кредити за физички лица

2018-03-03 16:45

НЛБ Банка во периодот од 01.03.2018 до 31.05.2018 година, спроведува промотивна кампања за сите кредити за физички лица. Во рамки на кампањата, клиентите можат да ги искористат следните промотивни поволности: Без трошоци за одобрување за ризико потрошувачките кредити и сребрениот потрошувачки кредит и 50%...

American Express Green картичка со подарок од Силк Роуд Банка АД Скопје

2018-03-03 16:39

Сите физички лица кои ќе станат корисници на Аmerican Express Green кредитната картичка во периодот до 31.05.2018 година ќе добијат подарок од Силк Роуд Банка АД Скопје. Силк Роуд Банка АД Скопје е единствен и ексклузивен носител на лицената за издавање на American Express...

Џенерал Моторс планира да укине 5.000 работни места

2018-03-03 16:32

Филијалата на американскиот „Џенерал моторс“ (ГМ) во Јужна Кореја планира да укине 5.000 работни места или околу 30 отсто од својата работна сила. Филијалата на американскиот „Џенерал моторс“ (ГМ) во Јужна Кореја планира да укине 5.000 работни места или околу 30 отсто од својата...

Со европски проект ќе се обучуваат МСП за користење на ЕУ фондовите

2018-03-03 16:27

Зголемување на конкурентноста на националната економија преку подобрување на капацитетите на клучните чинители за развивање заеднички активности за искористување на расположливите фондови на ЕУ е целта на проектот „Јакнење на локалните бизниси за предизвиците на глобалните пазари“, чиј официјален старт беше објавен денеска. Проектот...

Промотивна понуда на девизни депозити во ТТК Банка – ЕВРО ФИКС

2018-03-03 16:10

Искористете ја најновата промотивна понуда на ТТК Банка АД Скопје за девизни депозити за физички лица со атрактивна ФИКСНА каматна стапка за штедење во евра на 15 месеци и 25 месеци. ЕВРО ФИКС 15 депозитот нуди фиксна каматна стапка од 1,5% годишно, со можност за месечна исплата...

Одобрени 5,7 милијарди евра кредитна помош на Грција

2018-03-03 16:06

Грција денеска соопшти дека добила одобрение од меѓународните кредитори за нова и последна транша кредитна помош од 5,7 милијарди евра во рамките на програмата која формално ќе биде завршена во август. Префрлањето на 5,7 милијарди евра ќе биде извршено до средината на март. Тоа...

Уште две недели до крајниот рок за поднесување годишна даночна пријава

2018-03-03 15:44

Две недели пред истекот на рокот, само 130.850 граѓани поднеле годишна даночна пријава до Управата за јавни приходи. Имајќи предвид дека се очекува уште 270.000 граѓани да ги пријават своите приходи во Управата, а со цел намалување на метежите во даночните канцеларии, особено во...

Сбербанк со добивка од 10,8 милијарди евра

2018-03-03 15:37

Руската „Sberbank“ објави дека во четвртиот квартал од минатата година остварила за една петтина поголема нето добивка, со силен скок на приходите од надоместоците и провизијата и солидно зголемување на приходите од каматата. Трите последни месеци од минатата година банката ги заклучила со нето...

ЕУ НАМЕТНУВА 25% ОБВРСКИ ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ СТОКИ АКО ТРАМП ГО ИСПОЛНИ СВОЈОТ ПЛАН

2018-03-03 15:34

ЕУ размислува да наметне 25% обврска на 3,5 милијарди американски  долари за увоз ако претседателот Доналд Трамп го исполни својот план да наметне царина за увоз на челик и алуминиум ,  објави  Ројтерс, цитирајќи извори од ЕУ.   СТО ги предупреди САД да не започнуваат  трговска војна Трамп напиша на...