На Грција ќе и треба и четврта програма за спас

2018-03-26 11:00

    Грција покрај предходните програми за спас нема целосно да излезе од кризата,  па ќе биде потребно да биде изложена на засилен меѓународен надзор во следните години, а можно е да и биде потребен и нов, четврт, пакет помош, сметаат западни економски експерти....

Во кои земји има најголем број “копачи” на биткоин

2018-03-26 10:14

      Биткоин-рударство е процес кој додава трансакции во блокчејн-записите на криптовалутата, но исто така отклучува и нови биткоини во системот. Процесот вклучува користење компјутерска моќ за решавање комплексни математички проблеми. Се работи за есенцијален процес во биткоин-безбедноста.   „Рударството“ сега се врши...

Раст на акциите на Дропбокс

2018-03-26 09:30

  После загубата на акциите на Фејсбук поради скандалот со давање лични податоци, една акција на Дропбокс скокна за повеќе од 35 отсто, затоа што вложувачите и покрај остриот пад на американските пазари, покажаа голем интерес за првата голема иницијална јавна понуда на една...

Избрани се овогодинешните 10 најуспешни менаџерки во Македонија

2018-03-26 09:19

  Избрани се овогодинешните 10 најуспешни менаџерки во Македонија. Тие ќе бидат прогласени на годинашниот 22от избор на Топ 10 најуспешни што го организира агенцијата „Марили“ на 29-ти овој месец. Пенка Мукаетова од Интел консталтинг груп, Лидија Таскова ЕСП, Горица Дачевска ПЗУ Др. Горица...

Овие професии имаат најголеми плати во Македонија според ДЗС

2018-03-26 08:46

    Според најновите објавени податоци од страна на Државниот завод за статистика кои се објавени на официјалната веб страна говорат дека индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија, во јануари 2018 година изнесува 105,6 во споредба со јануари 2017 година....

Клучни совети за тие што првпат купуваат полиса за животно осигурување

2018-03-26 08:30

    Се решивте да купите полиса за осигурување на живот за прв пат? Ако е така, веројатно поставувате прашања од типот “Колку ми е потребно?”, “Каков вид на полиса е најдобра?” и “Од која компанија треба да купам?” Нема сомневање дека купувањето на полиса за осигурување на живот...

Банката на Англија ќе ги задржи истите каматни стапки до мај оваа година

2018-03-26 08:05

Централната банка на Англија (Bank of England-BoE) ги задржа клучните каматни стапки на непроменето ниво, но најави нивно зголемување во месец мај. Таа  најави дека во мај е зголемување потребно за инфлацијата да се врати во целниот распон. Два члена на Монетарниот комитет на BoE го поддржаа...

Над 60 милиони евра се инвестирани за реставрирање на Фени

2018-03-26 07:13

    Швајцарската компанија Џисол ги откупи побарувањата во висина од 38,6 милиони евра на сите банки кои беа најголеми доверите во Фени Индустри. Покрај тоа, Џисол е во фаза на договори и исплати на средства кон доверителите што имаа необезбедени побарувања, така што...

Криптовалутата Петро ќе се конвертира во руски Рубљи

2018-03-26 06:55

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро најави дека новата национална крипто-валути ПЕТРО која е прва од ваков вид во светот, ќе може да се конвертира во руски рубљи со што ќе добие зголемена вредност и шанса навистина да профункционира во реалната економија. Мадуро изјави дека...

Доларот со страшен пад!!!

2018-03-26 06:47

На светските валутни пазари, вредноста на американскиот долар кон кошницата валути падна минатата седмица во близина на најниското ниво во последните триесет дена.   Причина за тоа е што вложувачите стравуваат од трговска војна меѓу САД и Кина, што ќе нанесе штети на глобалната...