Бројот на странски туристи за четири месеци зголемен за 19,3%, најбројни од Турција

2024-06-11 16:00

Во државава во април годинава се регистрирани 81.752 туристи, од кои 23 проценти се домашни, а 77 проценти се странски туристи. Бројот на ноќевањата изнесува 151.720, при што 28,8 проценти се од домашните, а 71,2  проценти од странските туристи, објави денеска Државниот завод за...

„Виза“ и „Мастеркард“ завршија на суд поради високите провизии

2024-06-11 15:00

Американските компании за кредитни картички „Виза“ и „Мастеркард“ се соочуваат со колективна тужба од трговци во Британија поради таксите за обработка на плаќањата по построга регулаторна контрола и спорови во САД. „Виза“ и „Мастеркард“ долго време доминираа на пазарот за платежни картички, привлекувајќи го...

Прогласени најдобрите ресторани во светот за 2024 година

2024-06-11 14:00

Со помош на 1.080 меѓународни експерти од индустријата за ресторани, вклучувајќи критичари, писатели на храна, готвачи и ресторани. По минатомесечното објавување на најдобрите 51-100 ресторани, листата на победници конечно падна за 2024 година – а 22-то издание го прогласи Disfrutar во Барселона за најдобар...

Да се живее со „контролирана“ инфлација?!

2024-06-11 13:00

Индексот на ФАО во мај 2024 година сѐ уште е понизок за 2,9 отсто во споредба со истиот месец од 2023 година и сѐ уште значително е понизок, за 26 отсто, во споредба со мај 2022 година кога го достигна врвот. Кај нас цените...

Maкедонската берза и УСАИД работат на развој на секундарниот пазар на хартии од вредност

2024-06-11 12:00

Во просториите на Македонска берза се одржа работилница на тема: “Запознавање со законските измени поврзани со трансформација на претпријатијата во акционерски друштва“ на која присуствуваа финансиски консултанти кои се дел од Платформата за пристап до финансии 3.0 на Активноста на УСАИД Партнерства за економски...

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

2024-06-11 11:30

Европските и американските берзански индекси денеска се во најголем дел во пораст, а во исто време е забележан и пад на цената на нафтата и златото. Пазарите се смирија бидејќи стана јасно дека центристичките и проевропските партии ќе го задржат мнозинството во Европскиот парламент...

Битиќи: Вонинституционално најавеното задолжување ќе го зголеми јавниот долг на 66% од БДП

2024-06-11 11:22

„Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вели дека јавниот долг ќе се зголеми над 60% од БДП. Контрадикторно е дека ова никаде не е споменато во нивната програма Платформа 1198 , но со најавеното задолжува од една милијарда евра јавниот долг ќе биде 66% од вредноста на...

Македонските граѓани лани „прокоцкале“ 800 милиони евра во казината и обложувалниците

2024-06-10 15:30

Приходи од 48.778.104.541 денари или околу 800 милиони евра  лани оствариле 58 правни лица кои се занимавале со игри на среќа. Од тоа, овие компании оствариле профит од 70,4 милиони евра, покажува анализата на „Пари“. Доколку се анализираат деловните движења последните години, заклучокот на анализата е...

Во првиот квартал од годинава БДП зголемен за 1,2% на годишна основа

2024-06-10 15:00

Во првиот квартал од 2024, БДП се зголемил за 1,2 отсто на годишна основа, задржувајќи ја потиснатата економска динамика од 2023. Релативно воздржаната економска активност е резултат на две главни тенденции. Од една страна, извозот забележа релативно голем пад од 7.8 отсто, подлабок од...

Надзорниот одбор на НЛБ Банка Скопје го именуваше Тони Стојановски за нов Претседател на Управниот одбор на Банката

2024-06-10 14:22

Надзорниот одбор на НЛБ Банка Скопје на денешната седница го именуваше Тони Стојановски за нов Претседател на Управниот одбор. Тони Стојановски ќе ја преземе функцијата Претседател на Управниот одбор на НЛБ Банка Скопје по добиена согласност од Народната банка на Република Северна Македонија. Во меѓувреме ќе ја преземе функцијата...