Три американски компании заедно вредат повеќе од кинеската берза

2024-06-07 21:00

Microsoft Corp., Nvidia Corp. и Apple Inc. во моментов, заедно вредат повеќе од кинеската берза. Со вкупна пазарна капитализација од околу 9,2 трилиони долари, трите највредни технолошки компании ги надминаа сите акции вредни околу девет трилиони долари со кои активно се тргува на кинескиот...

Поддршка за млади таленти: Пријавете се за стипендија од Фондацијата МК2025!

2024-06-07 20:00

Фондацијата МК2025 го објавува повикот за прием на апликации за стипендии во склоп на Фондот за поддршка на талентирани средношколци “Таленти денес – лидери утре„ за тековната 2024/2025 година. По успешноста на пилот-проектот за стипендии во 2019/2020 година, Фондацијата МК2025 обезбедува средства за финансиска поддршка на...

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години

2024-06-07 19:09

Како докажан филантроп Комерцијална банка ја продолжува соработката со Фудбалската федерација на Македонија со нов тригодишен договор за спонзорство, кој ќе обезбеди поддршка за развој и успеси на македонскиот фудбал. Водени од мотото дека Полесно е заедно да стигнеме до нови успеси, Комерцијална банка...

Компанијата на Маск ќе го гради најголемиот суперкомпјутер во светот во САД

2024-06-07 19:00

Компанијата X.AI на Илон Маск ќе го гради најголемиот суперкомпјутер во светот во Мемфис (Тенеси, САД). Ова го изјави шефот на Стопанската комора на Големиот Мемфис Тед Таунсенд на информативниот канал WREG. „Со задоволство можам да објавам дека Gigafactory of Compute на X.AI, најголемиот...

Огласите за програмери се намалени за ¼ за годинава

2024-06-07 17:00

Понудите за работа во мај се за околу 2.000 повеќе од оние во претходниот месец, што е раст од 4 отсто на месечно ниво, покажува месечната анализа на компанијата за човечки ресурси и сајтот за кариера „JobTiger“. Вкупниот број на понуди на крајот на...

„Cisco“ создаде фонд за инвестирање во „AI“ стартапи

2024-06-07 16:00

Американскиот технолошки гигант „Cisco“ создаде фонд од 1 милијарда долари за инвестирање во стартапи со вештачка интелигенција (ВИ). На овој начин, компанијата им се придружува на големите играчи во индустријата кои брзаат да стекнат акции во мали компании за вештачка интелигенција. Преку својата инвестициска...

Експерти за буџетската дупка во Фондот за ПИОМ: Фондот ќе биде зависен од централниот буџет барем до 2035-та, или додека приватните фондови не почнат со исплата на пензии

2024-06-07 15:00

Наодите на државниот ревизор за буџетската дупка во Фондот за ПИОМ за познавачите на состојбите не се нималку изненадувачки. Според поранешната директорка на Фондот, Билјана Јовановска,  таа иако низ годините се намалува, во основа е резултат на воведувањето на двостолбениот пензиски систем во 2003 година,...

Европската централна банка ги намали каматните стапки за прв пат по 2019 година

2024-06-07 14:00

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја намали референтната каматна стапка на 3,75 отсто, првпат од 2019 година, и покрај мајскиот пораст на инфлацијата на неочекувани 2,6 отсто. Во соопштението објавено на веб-страницата на ЕЦБ, се проценува дека инфлацијата ќе остане превисока до следната година....

Килограм боранија некаде чини како три килограми свински врат

2024-06-07 13:00

Колку чини кај нас килограм боранија? Килограм боранија на хрватските пазари чини како три килограми свински врат. Минатата недела килограм мешунки беше најскап на пазарите во Сплит, Шибеник и Дубровник, чинеше дури 10 евра. За таа сума, минатата недела во Подравина, на пример, можеше...

25 години „Роман на годината“ – Книжевна ризница во витрините на Комерцијална Банка

2024-06-07 12:00

Книжевно богатство на 25 македонски извонредни романи произлезе од наградата „Роман на годината“. Комерцијална банка како горд спонзор со огромно задоволство ќе го изложи наградените романи во свои простории. Примероци од наградените македонски романи во изминатите 25 години со престижната награда „Роман на годината“...