Надоместот за чување нафтени деривати – 2,5 евра по тон: Окта, Лукоил, Макпетрол

2019-06-13 17:21

Надоместот за чување на нафтени резерви ќе изнесува 2,5 евра по тон, а ќе се плаќа преку Агенцијата за нафтени резерви којашто во буџетот има предвидено средства за таа намена. -Со Уредбата за утврдување на висината на надоместот за чување и евапорација (испарување) на...

За 2,9 проценти зголемен бројот на туристи во април годинава

2019-06-13 14:00

Во државава во април годинава се регистрирано 85.017 туристи и 155.238 ноќевања, што во однос на април лани претставува пораст од 2,9 отсто, односно 1,3 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика. Бројот на домашни туристи во април годинава во однос на април минатата...

УНКТАД: Северна Македонија со најголем раст на странски инвестиции во Западен Балкан

2019-06-13 13:00

Во Извештајот се посочува дека приливот на директни странски инвестиции во земјава лани достигнал 737 милиони долари, што преставува раст за 260 отсто во однос на 205-те милиони долари во 2017 година. Северна Македонија минатата година имаше најголем раст на директни странски инвестиции меѓу...

Гувернерката: Ангеловска-Бежоска на Конференција на ЕЦБ

2019-06-13 12:33

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на првата од двете панел-дискусии на 8. конференција на Европската централна банка (ЕЦБ) за земјите од Централна, Источна и Југоисточна Европа (ЦИЈЕ). Оваа панел-дискусија следеше веднаш по поздравното обраќање на претседателот на ЕЦБ, Марио Драги и излагањето...

Њујорк, Лондон и Париз уште еднаш се рангирани како најконкурентни градови во светот на бизнисите

2019-06-12 20:00

Њујорк, Лондон и Париз уште еднаш се рангирани како најконкурентни градови во светот на бизнисите, објави последниот извештај на Глобални градови од А.Т. Kearney. Трите градови ги задржаа своите титули – кои ги факторираат работите како што се деловна активност, човечки капитал и размена...

Родителите контра Владата во Франција поради токсични детски пелени

2019-06-12 19:00

Родителите во Франција ја тужат владата во обид да ја натераат да ги открие производителите на детски пелени што содржат опасни хемикалии, пишува The Telegraph. Овој потег доаѓа откако националната здравствена агенција Anses во јануари објави дека трагите на потенцијално токсични супстанции, вклучувајќи го...

Хамбургерите без месо на Nestlé, наскоро секаде во McDonald’s – освен кај нас, разбира се

2019-06-12 18:00

Хамбургерите без месо на Nestlé, наскоро ќе се вовдуваат во многу ресторани на McDonald’s ширум светот. Швајцарскиот прехранбен гигант започна со партнерство со синџирот на брза храна во Германија во април, а сега вели дека размислува да се прошири и во други земји, како...

Прашање од читател од Битола: Кој е најповолен станбен кредит со најмали трошоци во моментот?

2019-06-12 17:30

Почитувани читатели на БанкоМетар.мк, Денес го добивме следното прашање од наш читател што е заинтересиран за најповолен станбен кредит во моментот во нашата земја. Неговото прашање Ви до пренесуваме интегрално: „Почитувани од Банкометар би сакал да ми кажете според вас кој е најповолен станбен...

ЕУ формално ја блокираше кандидатурата на Thyssenkrupp и Tata Steel за заедничко вложување

2019-06-12 17:00

ЕУ формално го блокираше кандидатурата на Thyssenkrupp и Tata Steel за заедничко вложување. Европската комисија вели дека германските и индиските компании не направиле доволно за да ја олеснат општата загриженост дека договорот ќе ја намали конкурентноста и ќе доведе до повисоки цени. Thyssenkrupp објави...

Бектеши: Намалување на невработеноста и создавањето на динамичен екосистем за претприемништво

2019-06-12 16:30

Зголемување капацитетите на младите од Северна Македонија за да се вклучат во претприемништво, зголемување на улогата на приватниот сектор во образованието за претприемништво и зголемување на поддршката на политики кои ги подобруваат економските услови за младите од државата беше целта на настанот „Можности и...