Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот „Глобал Фајнанс“

2023-03-25 11:00

Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин „Глобал Фајнанс“ (Global Finance), награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која...

Како да се врати сјајот на ГТЦ – симболот на Скопје?

2023-03-25 10:00

ГТЦ во информација доставена до Македонската берза соопшти дека 2022 година ја завршиле со загуба од над 600.000 евра, но во изјава за Канал 5 директорот Ѓорѓи Трајчевски тврди дека загуби немале, туку напротив ја завршиле годината со 4 милиони денари добивка. Во писмената...

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

2023-03-25 09:00

– Правиме анализи за сите производи, дел од тие анализи се готови, меѓутоа мора да бидат усогласени и со други министерства. Во моментот работат Министерството за економија и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, нормално во соработка со производителите и со преработувачите, за да...

Трипуновски до Николовски: Додека ти шеташ на државна сметка, над 800 сточари не можат да ги земат субвенциите заради правни нелогичности, барам веднаш да се реагира

2023-03-25 08:00

Почитувани, Согласно активностите кои што ги имам изминатиот период денеска сум во посета на светиниколско во средба со сточарите од овој регион. Разговараме за актуелните состојби во овчарството и останатите гранки и со оние реални ситуации и проблеми со кои се соочуваат земјоделците од...

Годишен форум на „Виенската иницијатива“: Зачувување на ценовната и финансиската стабилност, за да се зачува довербата на јавноста

2023-03-24 22:24

„Инфлацискиот раст ќе забави годинава, како во развиените, така и во економиите во развој, како резултат на стабилизирањето на цените на суровините, намалувањето на притисоците на страната на понудата и одлучната реакција на монетарните власти. Знаците на забавување се веќе видливи, сепак е рано...

Ќе има ли и други производи со замрзнати цени?

2023-03-24 21:00

Цената на кој следен производ ќе биде замрзната зависи од анализата во Министерството за економија, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Кој производ ќе биде со замрзната цена ќе зависи од анализите што се прават во Миниустерството за економија. Доколку има производ што ги исполнува...

Пазарните инспектори казниле 175 субјекти во износ од 6,2 милиони денари

2023-03-24 20:00

Државниот пазарен инспекторат во периодот од 13.03 до 19.03.2023 година изврши над 650 инспекциски надзори на целата територија на земјата, при што биле наплатени и издадени над 175 прекршочни платни налози со вредност над 6.230.000 денари, соопшти ДПИ. Државниот пазарен инспекторат врши континуирани инспекциски надзори...

Најевтините мали автомобили на белградскиот Саем чинат околу 20.000 евра

2023-03-24 19:00

Портите на Саемот за автомобили официјално се отворени за посетителите, а да се најдат автомобили по пристапни цени не е лесна работа, бидејќи цените „откачија до небо“, па дури и некои мали градски автомобили чинат повеќе од 20.000 евра, додека пред само неколку години...

Брисел ги повика земјите од ЕУ постепено да ги укинуваат субвенциите за енергија

2023-03-24 18:00

Официјален Брисел ги повика земјите од Европската унија да почнат постепено да ги укинуваат масивните енергетски субвенции за потрошувачите додека се подготвуваат за повторно воведување буџетски правила три години по избувнувањето на пандемијата на коронавирус, пишува Билтенот на Агенцијата за енергетика на Србија, објави...

Фабриката на „Невера“ работи турбо – „Мистралот“ е распродаден уште пред презентацијата

2023-03-24 17:00

Автомобилот „Невера“ ќе биде произведен во вкупно 150 парчиња. Досега е испорачано еден. Уште неколку од нив, од вкупно 50 нарачани, спремно ги чекаат финалните проверки пред да бидат испорачани на клиентите. Муштериите се уште не ги виделе, а најчесто доаѓаат од американскиот и...