Има пари не сака да остари: 45-годишниот извршен директор троши милион годишно за да изгледа како 18-годишник

2023-03-22 16:00

Извршниот директор Брајан Џонсон, основачот на компанијата Кернел, спроведува личен режим на обратно стареење, што чини 2 милиони долари годишно, со цел да ја смени својата возраст, да има кожа на 28-годишник и способност за дишење на 18-годишник. Не само тоа, тој се чини...

Хрватски угостител нуди 2.000 евра за готвачи, а 1.000 за келнери, но никој не сака да работи

2023-03-22 15:00

Ресторан од централна Истра, чиј објект работи во текот на целата година, се пожали на Глас Истра на недостаток на работна сила, пренесува Н1 Инфо. Тој сакаше да го сподели своето искуство во кое преку тендер бараше повеќе вработени за неговиот објект: готвач, келнер,...

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

2023-03-22 14:31

Народната банка е домаќин на Годишната конференција на Виенската иницијатива, којашто се одржува на 23 и 24 март во Скопје. Ова е еден од најголемите годишни собири во областа на финансиите во Европа, којшто за првпат се организира надвор од границите на Европската Унија....

Албанија забележала раст од 75 отсто на летовите по пандемијата

2023-03-22 14:00

Албанија е на прво место по бројот на летови меѓу земјите од Југоисточна Европа по закрепнувањето од пандемијата, оценува платформата за аналитика на патувања “Мабријан”. – “Мабријан“, дојде до овој заклучок, врз основа на постпандемиските бројки со Ковид- 19. Наведува дека Албанија забележала раст...

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

2023-03-22 13:00

Владата на денешната седница го задолжи АД ЕСМ да склучи нов договор со Адора Инженеринг за закуп на топланите Исток и Запад за снабдување на топлинска енергија за парно греење на Скопје. Актуелниот договор со Адора на бизнисменот Ванчо Чифлиганец беше краткорочен и  истекува...

Оваа земја сакаше 69-часовна работна недела, но милениумците и генерецијата и ги променија плановите 3

2023-03-22 12:00

Пократки работни недели за да се зајакне менталното здравје и продуктивноста на вработените може да се причини да се преселите во друга земја, но се чини дека оваа земја немаше баш такви планови. Јужнокорејската Влада оваа недела беше принудена да го преиспита планот со...

ЕК предлага бугарските земјоделци да добијат 16,75 милиони евра

2023-03-22 11:00

Еврокомесарот Јануш Војчеховски на денешниот состанок пред министрите за земјоделство го презентираше предлогот на Европската комисија за поддршка во вредност од 56,3 милиони евра, финансирана од земјоделската резерва, со која се очекува да се надоместат настраданите земјоделци за економските загуби поради зголемениот увоз на...

Помина златната корона доба на Амазон. Компанијата ќе укине уште 9.000 работни места

2023-03-22 10:00

Амазон, до неодамна, како и многу други технолошки компании, постојано вработуваше нови луѓе, а бројот на вработени во таа компанија ширум светот порасна на дури 1,5 милиони. Но, ситуацијата радикално се промени во последната година. Откако неодамна најави отпуштања за 18.000 вработени, компанијата Амазон...

Пропаѓа уште една голема американска банка – “First Republic“

2023-03-22 09:00

Пропаѓа уште една голема американска банка – “First Republic“ Јелен и Лагард истакнуваат дека американскиот и европскиот банкарски систем имаат добра ликвидност, иако го поддржуваат со 1000 милијарди долари. По мирната ситуација во Credit Suisse Bank кога Швајцарците, загрижени за својата вековна банкарска репутација,...

Стопанските комори против замрзнување на цените – мерката не е пазарно решение, да се интервенира со државни резерви

2023-03-22 08:00

топанските комори се против замрзнување на цените, бараат од Владата да донесе поинакви мерки кои нема да влијаат на бизнис секторот. Претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија Менди Ќира инсистира да се престане со ваквата мерка. „Ние инсистираме да се престане со замрзнувањето...