Нови мерки за намалување на цените на соковите, пијалаците, овошјето и зеленчукот

2023-09-27 10:21

„СДСМ како одговорна партија, која се грижи за граѓаните и нивниот стандард, продолжува со мерките за намалување на цените на прехранбените производи. Списокот на производи со „гарантирана цена“ се проширува со безалкохолните пијалаци, соковите, газираната и негазираната вода и пивото“, соопшти СДСМ. „Највисоките цени...

МФ: Одлуката за прераспределба на буџетoт е за да има средства за повисоки плати и пензии

2023-09-26 16:00

Одлуката за прераспределба на Буџетот за 2023 година со која се обезбедуваат средства за исплата на повисоки плати на вработените во јавниот сектор за 10 проценти, повисоки пензии за пензионерите, исплата на К-15 во износ од 10.000 денари, повеќе средства за социјална помош и...

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

2023-09-26 15:26

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително намалување на цените. Кај некои производи намалувањето ќе биде од 10 до 30 проценти. На денешната листа влегуваат...

Заедничкиот имот ќе се дели, но вонбрачниот другар нема право на пензија

2023-09-26 15:00

Според познавачите, ова е добро решение за да нема проблеми кој ќе ја наследи пензијата, кога станува збор за паралелни врски – брачни и вонбрачни, но од друга страна, веќе и кај нас, на големо „се увезува“ модата од светот да не се склучува...

Германија ги отфрла строгите градежни стандарди за да ја поддржи индустријата

2023-09-26 14:30

Германскиот министер за животна средина Роберт Хабек изјави за „Reuters“ дека владата планира на неодредено време да ги одложува плановите за воведување построги стандарди за изолација на зградите за да ѝ помогне на градежната индустрија во земјата која е во проблеми. Одбивањето доаѓа непосредно...

Доларот руши рекорди, вредноста на максимум

2023-09-26 14:00

Американскиот долар продолжува да зајакнува и денеска е на највисоко ниво во последните десет месеци во однос на шесте водечки светски валути. Според податоците од финансиските пазари, вредноста на индексот на доларот (DXY) во 9 часот и 30 минути денеска изнесуваше 106,1153 поени. Индексот...

Бесими: Најмногу екстра данок ќе платат фирмите од енергетскиот сектор и игри на среќа

2023-09-26 13:46

Во време на ковид-кризата фирмите беа поддржани со низа мерки од државата. По принципот на солидарност, оние фирми кои оствариле екстра профит, како резултат на минатогодишните случувања на пазарот, а од кои голем дел користеле претходно владини мерки, треба да придонесат преку плаќањето на...

Се заканува светски недостиг на дизел!

2023-09-26 13:00

Цените на суровата нафта на светските берзи растат од крајот на јуни кога се тргуваше по цена од 70 до 75 долари за барел. Повеќето аналитичари сметаат дека цената ќе надмине 100 долари за барел до крајот на годината, а тоа би можело да...

Објавен Законот за данок за солидарност

2023-09-26 12:00

Даночните обврзници кои во 2022 година остварија вкупен приход поголем од 615.000.000 денари вчера и официјално, преку Службен весник беа известени за обврските кои произлегуваат од Законот за солидарност. Заради неговата задоцнета објава , наместо  предвидениот рок  за поднесување на образецот на даночен биланс за оданочување, УЈП информира дека рокот...

Oтворeна e нова експозитура на Шпаркасе Банка во Драчево

2023-09-26 11:30

Од денеска почна со работа новата експозитура на Шпаркасе Банка во Драчево. Експозитурата е лоцирана на ул. Ратко Митровиќ бр.73-1/2 и ќе работи секој работен ден од понеделник до петок, од 08.00 до 16.00 часот, со цел обезбедување врвно корисничко искуство во доменот на...