Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

2023-03-29 21:00

Според курсната листа на НБРСМ, средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а на американскиот долар 57.2682 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 70.2517 денари.

Кило кромид е 90 денари затоа што побарувачката е поголема од понудата, објасни Ангелоски од ССК

2023-03-29 20:00

Претседателот на Сојузот на стопански комори (ССК), Трајан Ангелоски, денеска изјави дека секое замрзнување на цените има позитивни и негативни последици. „Ако Владата смета дека треба да воведе ваква мерка, најубаво е и да објасни каква и е идејата и што сака да постигне, рече...

Пензионерка го пресретна Ковачевски во маркет: И со замрзнатите цени не можеме да преживееме

2023-03-29 19:00

„Најголемите пензии 4.000 денари, најмалите 900 денари, ве молам, кој може да преживее со 12.000 денари? Цените се до плафон, со два денара макарони и јајца на 99 денари и сега ги замрзнавте цените. Тоа ли е поевтинување? Многу тежок дојде животот, па не...

Пари за пензии од буџетот, сè помалку млади, повеќе пензионери – дупката во фондот ќе се зголемува, откриваат државните ревизори

2023-03-29 18:00

Бројот на пензионери се зголемува, нивните пензии растат, а дупката во Фондот за пензиско осигурување се поголема. Државата во 2021-ра инкасирала допленителни 500.000 евра за да можат сите корисници на социјални бенефиции да ги добијат месечните примања. Според последниот извештај на Државниот завод за...

Битиќи: Ја сменивме перцепцијата на странските инвеститори дека земјава е дестинација со евтина работна сила

2023-03-29 17:00

Успеавме да ја промениме перцепцијата на странските инвеститори за зоните и перцепцијата дека земјата е дестинација со евтина работна сила. Сега странските инвеститори одлучуваат да вложуваат во нашата земја не поради ниските плати на вработените, туку поради другите поволни услови за бизнис што ги...

Швајцарски компании размислуваат за зголемување на трговијата со руска нафта

2023-03-29 16:00

Глобалните трговци со енергија Трафигура и Витол продолжуваат да извезуваат ограничени количини руски нафтени деривати во границите дозволени со западните санкции, но размислуваат и за евентуално зголемување на трговијата со руска нафта, пишува списанието „Недеља“ на Националниот нафтен комитет на Србија, пренесува Данас.рс. Двете...

Штериев – Ангелоски: На Берзата да котираат и успешни компании формирани по независноста на државата

2023-03-29 15:00

Освен традиционалните компании кои досега котираа на Македонската берза, а се оформени пред осамостојувањето на државата, односно пред 1991 година, да се појават и нови, свежи производи – акции од компании создадени во независна Северна Македонија кои успешно работат. Ова е новото поглавје во...

Посен Велигден за одгледувачите на јагниња

2023-03-29 14:00

Сточарството пред колапс. Надежта дека католичкиот Велигден ќе ги спаси од пропаст, им падна во вода. Моменталната откупна цена од 180 до 190ден. за килограм јагне жива мера за нив е неприфатлива.  Бараат реална откупна цена со која ќе може да ги покријат трошоците,...

Ковачевски се шегува на сметка на Бектеши: Играше фудбал за Влазерими, сега игра кошарка во кабинет кај Груби

2023-03-29 13:00

Премиерот Димитар Ковачевски се шегуваше на сметка на фудбалскиот талент на министерот Крешник Бектеши додека заедно пазареа во еден од скопските супермаркети. Двајцата ги сопре поранешна македонска ракометарка со која си направија муабет за нивните спортски афинитети, а Ковачевски и рече дека Бектеши бил...

Вештачката интелигенција како закана: загрозении 300 милиони работни места

2023-03-29 12:00

Истражувањето на инвестициската банка Голдман Сакс покажа дека развојот на вештачката интелигенција може да доведе до автоматизација на бројни работни места во САД и Европа, што би можело значително да загрози стотици илјади работни места. Како што пишува Фајненшл Тајмс, а пренесува Клик.ба. Системот...