Во скопскиот и во полошкиот регион никнале најмногу станови и куќи, изградени се вкупно 4 894 објекти

2024-06-14 10:30

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, индивидуални сопственици извршиле градежни работи во вредност од 13 763 912 илјади денари. Градени се вкупно 2 020 објекти и завршен е вкупно 2 331 стан со вкупна површина од 299 224 м2, од...

Негативните емоции на вработените ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони долари

2024-06-14 10:00

Минатогодишното истражување на американската компанија Галуп утврди дека секојдневните негативни емоции на вработените ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони долари, што е девет отсто од глобалниот бруто домашен производ (БДП). Во истражувањето учествувале 128.278 вработени од 140 земји. Имено, 20 отсто од споменатиот...

ММФ даде зелено светло за заем од 800 милиони долари на Аргентина

2024-06-14 09:45

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и го отвори патот на Аргентина да повлече 800 милиони долари за да и помогне на нејзиното економско закрепнување, објавувајќи дека програмата за кредитирање е „цврсто на вистинскиот пат“. Аргентина има програма од 44 милијарди долари со ММФ, која вклучува...

Државата со мала заработка од концесиите за рудници, утврдиле ревизорите

2024-06-14 09:33

Илустрација, Ископ (каменолом) на минерални суровини од подножјето на планината Јабланица во близина на струшкото село Лабуништа Само 45 милиони евра наплатила државата од концесиски надоместок за експлоатација на минерални суровини од 348 концесии доделени на 257 концесионери во период од 2018 до 2022...

Ископувањето злато во светот станува се потешко

2024-06-13 18:00

Златната индустрија се бори да го одржи растот на производството бидејќи депозитите стануваат сè потешко да се најдат, објави Светскиот совет за злато, цитиран од „CNBC“. „Имавме рекорден прв квартал во производството во 2024-та година, што беше зголемено за 4% од година во година....

Земјоделието мора да се прилагоди кон климатските промени

2024-06-13 17:00

Земјоделието трпи штети од климатските промени. Решението е во употреба на современи агротехнички мерки, велат земјоделците, но и во соработката меѓу земјоделската наука и пракса. На земјоделскиот факултет на УГД се одржа меѓународно научно советување… Климатските промени имаат директно влијание врз земјоделието. Годишните сезони...

Во Албанија во првото тромесечие пониска просечна плата за 2%

2024-06-13 16:30

Во Албанија,  првото тромесечие од годинава  забележано е намалување на платите и во јавниот и во приватниот сектор во однос на крајот на 2023 година. – Според државниот институт за статистика, ИНСТАТ, просечната бруто месечна плата во првиот квартал од 2024 година, изнесува 73....

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

2024-06-13 16:06

Компанијата Фортонмка претставувајќи ги интересите на својот клиент Скопски пазар АД, успешно реализира продажба на компанијата ЛИДЛ, земјиште од 16.000 м2 во Скопје, на кое се наоѓа објектот на некогашниот „Бриколаж“ во скопската населба Гази Баба. Фортонмка со ова уште еднаш ја покажа својата висока експертиза во...

Кина ќе преземе мерки за одбрана на интересите на компаниите

2024-06-13 16:00

Кина изразува силно незадоволство и се спротивставува на планот на ЕУ за воведување привремени царини за увоз на кинески електрични возила, соопшти кинеското Министерство за трговија, истакнувајќи дека потегот на ЕУ ги игнорирал фактите и правилата на Светската трговска организација (СТО), политизирајќи економски и...

Ново поскапување, цената на лебот повисока за 10%

2024-06-13 15:30

Цената на лебот се зголемува за 10 проценти. Причина, зголемената цена на пченицата на светските берзи. Новото поскапување ги налути граѓаните, велат и другите прехранбени производи се поскапени… Новото поскапување на лебот за 10 проценти ги налути граѓаните. Тие се жалат дека сè живо...