Morgan Stanley го зголеми лимитот на бонус за своите вработени во Велика Британија

2024-07-03 14:00

Американската банка Морган Стенли значително го зголеми лимитот за бонуси за своите вработени во Велика Британија. Претходно се дозна за истото зголемување на банките JPMorgan и Goldman Sachs. Морган Стенли објави во соопштението дека ќе го замени претходниот лимит со „соодветно внатрешно ограничување на...

Судот му нареди на Бајден да продолжи со издавање дозволи за извоз на ЛНГ

2024-07-03 13:00

Федералниот окружен суд за Западниот округ Луизијана и нареди на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да продолжи со издавање дозволи за извоз на течен природен гас (ЛНГ), покажуваат документите. Притоа, судот ја уважи тужбата на 16 држави кои тврдеа дека одлуката на Џо...

Кинескиот гигант BYD договори европско партнерство со француската компанија Ayvens

2024-07-03 12:00

Кинескиот производител на електрични возила (EVs) BYD потпиша нов договор со партнер во странство кој ќе му овозможи да го прошири своето присуство на европскиот пазар. Француската компанија за лизинг на автомобили Ayvens во официјалното соопштение на 2 јули соопшти дека потпишала меморандум за...

HSBC ги ограничува новите состаноци и патувањата на банкарите за да заштеди пари

2024-07-03 11:00

Британската банкарска групација ХСБЦ ги ограничува новите состаноци и ги советува инвестициските банкари да ги намалат трошоците за патувања и забава, потег на извршниот директор во заминување Ноел Квин да ги намали трошоците најмногу на големиот европски доверител. Во последниве месеци, раководството на банката...

Revolut очекува наскоро да добие банкарска лиценца

2024-07-03 10:00

Fintech компанијата Revolut очекува да добие лиценца за банкарство во Обединетото Кралство откако ќе надмине некои големи пречки во нејзините повеќе од тригодишни напори да добие одобрение од регулативата. Ова го соопшти извршниот директор и ко-основач на британскиот финансиски технолошки гигант Ник Сторонски. Повеќе...

Инфлацијата во еврозоната е забавена

2024-07-03 09:00

Во јуни е 2,5% Инфлацијата во 20-члената еврозона во јуни беше 2,5% на годишно ниво, во споредба со 2,6% во мај, според прелиминарната проценка на Евростат. Очекуваниот пораст на потрошувачките цени беше во согласност со прогнозата на економистите анкетирани од Ројтерс и Блумберг. Цените...

Парична помош за чување на житото

2024-07-03 08:50

Производителите на житни култури кои сакаат да ги складираат и веднаш да не ги продаваат пченицата и јачменот од годинешниот род имаат право на финансиска помош. Висината на поддршката изнесува 100 проценти од трошоците за чување на реколтата … Финансиската поддршка за складирање и...

Малдивите на работ на банкрот, најмногу ѝ должат на Кина

2024-07-02 18:00

Малдивите се соочуваат со големи финансиски предизвици. Агенцијата за кредитен рејтинг Фич оваа недела предупреди дека островската држава е изложена на ризик од неисполнување на надворешниот долг. Како резултат на тоа, долгорочниот кредитен рејтинг на Малдивите веќе е намален за еден степен на CCC,...

Пристигна првиот авион на Air Serbia на релација Белград-Охрид

2024-07-02 17:00

На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, вчера пристигна првиот авион на компанијата Air Serbia на релација Белград-Охрид. Ова е само продолжување на успешната сезона од минатата година, кога бројни гости од Србија ги користеја поволните цени со овој авио-превозник за да уживаат на...

Мицкоски најави нов закон за игри на среќа

2024-07-02 16:00

Премиерот Христијан Мицкоски изјави дека се подготвува ново законско решение за игрите на среќа, кое рече, ќе подразбира најпрво ревидирање на сите согласности дадени од претходната Влада. „Подготвуваме законско решение кое ќе значи, прво, преиспитување на сето она што го дала претходната влада, сите...