На три европски банки во Русија ќе им биде одземен имотот

2024-05-20 09:53

Русија ќе го заплени имот на трите европски банки „Дојче банк“ (Deutsche Bank), „Комерцбанк“ (Komercbank) и „УниКредит“ (UniCredit). Тие ќе останат без речиси една милијарда евра имот во Русија. Како официјална причина за заплената на имотот на трите банки се наведува тоа што се...

Институционалните инвеститори се повеќе купуваат биткоин ЕТФ, цената расте!

2024-05-18 18:00

Биткоинот забележува „пораст“ на количините меѓу своите нови институционални инвестициски производи – речиси 1.000 американски компании купиле ЕТФ фондови со кои се тргува преку берза. Податоците од истражувачката компанија Santiment објавени на X (поранешен Твитер) на 16 мај покажаа дека дневниот волумен на биткоинот...

ЕЦБ: Европските земји се ранливи поради високиот јавен долг

2024-05-18 17:00

Европските земји се „ранливи на негативни шокови“ предизвикани од геополитичките тензии и постојано високите каматни стапки поради неуспехот да се намали јавниот долг, предупреди Европската централна банка (ЕЦБ). Во својот полугодишен преглед на финансиската стабилност, ЕЦБ изјави дека многу европски влади не ги укинале...

Ослободете го потенцијалот на вашиот бизнис! Максимизирајте ја продажбата со ФлаерСервис.мк

2024-05-18 16:00

Во динамичниот пејзаж на бизнис промоција, важноста на опипливите маркетинг алатки не може да се прецени. Додека дигиталниот маркетинг станува сè поприсутен, традиционалните методи како дистрибуирање флаери остануваат моќен и економичен начин да се допре до вашата целна публика. FlaerService.mk, вашиот партнер во ефективна...

Зелената енергија во Македонија во подем

2024-05-18 15:00

Електричната енергија во Македонија се произведува главно во термоенергетски објекти – термоелектрични централи, кои како примарни енергетски извори користат лигнит, мазут и природен гас. Но и хидроцентралите исто така зафаќаат важно место и како инсталиран капацитет и според производството на електрична енергија. Паралелно со...

Рајфајзен банка може да биде отсечена од финансискиот систем на САД бидејќи уште е во Русија

2024-05-18 14:00

Австриската Рајфајзен банка добила писмено предупредување од Министерството за финансии на САД дека банката може да биде отсечена од американскиот финансиски систем поради тоа што продолжува да работи во Русија, јавија дел од американските медиуми. Од извори во владата се дознава дека писмото, испратено...

Ердоган: Црноморската иницијатива за жито спречи глад во Африка

2024-05-18 13:00

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека без спроведување на црноморската иницијатива за жито во многу земји во Африка ќе имало глад, објавија турските телевизии ТРТ-Хабер и Си-Ен-Ен-Турк. Тој говореше на настан на турската земјоделска банка Зираат, најавувајќи многу нови мерки за поддршка...

Две милијарди денари за растителното производство од субвенции

2024-05-18 12:00

Почна пријавувањето за субвенционирање на земјоделството за 2024 година. На сметките на земјоделците треба да се најдат речиси 6 милијарди денари. Најголем дел од вкупната финансиска поддршка е предвидена за растителното производство. Поднесувањето на барањата е од 10 мај до 1-ви јули. Со 2...

Младите и пчеларството во фокусот на одбележувањето на Светскиот ден на пчелата

2024-05-18 11:30

Светскиот ден на пчелата – 20 Мај, годинава ќе биде одбележан под темата „Младите ангажирани во заштита на пчелите“. Одбележувањето на Светскиот ден на пчелата ќе се одржи на плоштадот „Филип Втори“ во населба Автокоманда и на платото пред Факултетот за земјоделски науки и...

Избор на најуспешни жени менаџерки од земјава и регионот

2024-05-18 11:09

Најуспешните жени менаџерки од земјава и регионот ќе бидат наградени денеска на манифестација што по 28-ми пат ја организара „Марили“. Годинава, ќе бидат наградени и ќе добијат  статуетка „Жена водилка“ 13 менаџерки, од кои 10 се од земјава, а три од Србија и Хрватска. Манифестацијата...