Петрова: Рекорден буџетски дефицит во првиот квартал, слабо оди наплатата на ДДВ

2024-04-09 19:05

Рекорден буџетски дефицит во  првиот квартал, каде потрошени се 3/4 од планираниот буџет за цела година, објави дополнителната заменичка за финансии од редовите на ВМРО ДПМНЕ. Од јануари  до вчера, минусот во државата каса достигна скоро  405 милиони евра.. Се должи на 5 пати...

Маск: Вештачката интелигенција веќе ќе биде попаметна од луѓето во 2025 година

2024-04-09 13:00

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, даде неколку храбри предвидувања за време на интервјуто во понеделникот, сугерирајќи дека вештачката интелигенција (AI) може да биде развиена во попаметна од најпаметниот човек следната година или до 2026 година. Маск разговараше за различни теми на социјалната мрежа...

„AI“ го намалува бројот на вработени ширум светот

2024-04-09 12:30

Вештачката интелигенција (AI) ќе предизвика многу компании да вработат помалку персонал во следните пет години, велат од „Adecco“ во извештајот во кој се истакнува порастот на вештачката интелигенција на работното место. Околу 41 отсто од високите менаџери очекуваат да имаат помала работна сила поради...

Од Македонија, само Словенија има поголема разлика меѓу бруто и нето плата!

2024-04-09 12:20

Анализа: Дали имаме малку, или многу давачки од платата? Во европските земји, обично, кога се зборува за месечните примања, се мисли на бруто-плата. Тоа е она што, всушност, го добива работникот. Затоа, на пример, ако се отворат основните статистички податоци на Словенија, првичниот податок...

Путин конфискуваше еден од најголемите земјоделски агрокомбинати во Русија

2024-04-09 12:00

„Агротера“ беше меѓу првите 20 најголеми земјоделски стопанства во Русија. Во понеделникот, на 8 април, рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за префрлање на имотот на компанијата „Агротера“, една од првите 15 најголеми земјопоседници во земјата, под државна контрола. Според декретот, 100% од „Агротера“...

Златото за првпат во историјата на до рекордни 2.355 долари и покрај високите каматни стапки и силниот долар

2024-04-09 11:30

Цената на златото ја надмина бариерата од 2.350 долари за да го освежи историскиот максимум на 2.355 долари на азиското тргување во понеделникот. И покрај ублажувањето на геополитичките тензии меѓу Израел и Хамас и намалувањето на облозите за јунско намалување на каматните стапки на...

Од полноќ нови цени на нафтените деривати

2024-04-09 11:00

Регулаторната комисија за енергетика вчера донесе одлука за новите цени на нафтените деривати. Согласно новата одлука на РКЕ, поскапуваат сите горива. За еден денар поскапува ЕУРОСУПЕР БС-98, за 1,5 денари ќе се зголеми цената на ЕУРОСУПЕР БС-95. За два денари од полноќ поскапуваат дизелот...

Од месец во месец се поскапо се живее

2024-04-09 10:29

Трошоците на животот во март годинава, во однос на март лани, бележат раст од 4.0 %, а цените на мало од 3.8 %, соопшти Државниот завод за стстистика. Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во март 2024 година, во однос на претходниот...

Отворен повик за новинарски награди за креативност и новинарска етика-ЗНМ/УНДП

2024-04-08 19:00

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во партнерство со Програмата за развој на Обединети Нации (УНДП) објави годишен конкурс за новинарски награди со цел да се поттикне и награди квалитетното и етичкото известување.   Наградите се посветени на борбата против дезинформациите и промовирање на...

„Уличните менувачници” во Македонија – нормална појава или потенцијален ризик?

2024-04-08 18:00

Во градовите од внатрешноста на Македонија, особено во Тетово, Гостивар, Струга и Дебар, се забележува зголемен број на „диви менувачи” на валути. Овие улични оператори нудат услуги на граѓаните за сметка на менувачници, но дали ова е нормална појава или е потенцијален ризик? Наши...