Технолошките компании отпуштија 34.000 луѓе од почетокот на годината

2024-02-12 21:00

Технолошките компании отпуштиле 34. 000 луѓе од почетокот на годината, пишува Фајненшл Тајмс, кој се повикува на податоци од специјализираната веб-страница Layoffs. Експертите веруваат дека фирмите отпуштаат вработени бидејќи се фокусираат на нови активности и области како што е генеративната вештачка интелигенција (ВИ). Од...

Србија годинава очекува 10 милиони евра од речните крузери

2024-02-12 20:00

Околу 10 милиони евра ќе изнесуваат приходите од пристигнувањето на поголем број речни бродови за крстарење (крузери) во Србија годинава, соопшти Агенцијата за управување со пристаништа. Претставници на агенцијата го посетија меѓународниот патнички пристаниште во Костолац, а ќе посетат и други патнички пристаништа во...

Парите остануваат да важат и со Република Македонија

2024-02-12 19:00

Измените во називот на државата и називот на институцијата што ги издава се вршат кај сите деноминации на парите, кои се набавени и отпечатени или исковани од почетокот на 2020 година наваму, велат од Народната банка. Многу шега, но и загриженост предизвикаа книжните и...

Беркан Имери и Александар Иљов нови членови на Управниот одбор на Халкбанк АД Скопје

2024-02-12 18:30

Халкбанк АД Скопје и во наредните две години ќе биде предводена од д-р Билал Суџубаши кој ќе продолжи да ја извршува функцијата Главен Извршен Директор и Претседател на Управниот одбор. Но, Халкбанк АД Скопје продолжи со комплетирање на членовите на Управниот одбор откако по усвоените одлуки на Надзорниот...

Остар пад на цените на недвижнините во Германија

2024-02-12 18:00

Цените на комерцијалните имоти во Германија нагло паднаа во четвртиот квартал од 2023 година, покажаа податоците од банкарската асоцијација VDP, откривајќи го влијанието на повисоките трошоци за финансирање и изградба. Во периодот од октомври до декември цените биле за 12,1 отсто пониски во однос...

Шефицата на ММФ очекува пониски каматни стапки од средината на годината

2024-02-12 17:30

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ – IMF) сега е уверен дека светската економија ќе ја избегне рецесијата, и покрај големиот пораст на трошоците за задолжување, рече извршната директорка Кристалина Георгиева, додавајќи дека очекува пониски каматни стапки од средината на годината. „Убедени сме дека светската економија...

Азески предлага да се бараат нови земји за пласман на нашите производи

2024-02-12 17:00

Можностите за извоз во Европската Унија се максимално пополнети затоа мора да се бараат нови земји каде би ги пласирале нашите производи според квалитетот и цената. Тоа се државите од Северна Африка и поранешните советски републики, а треба да се направат и напори за...

Од полноќ нови цени на горивата: Значително поскапување на дизелот

2024-02-12 16:56

Од полноќ поскапуваат горивата од пола до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 поскапува за пола денар и ќе се продава по цена од 81 денар за литар, Еуроспер БС-98 поскапува за еден денар и од полноќ новата цена ќе...

Најбогатата жена на светот изгуби седум милијарди долари за еден ден

2024-02-12 14:30

Нето вредноста на најбогатата жена во светот, Франсоа Бетенкур Мејерс, падна во петокот, на 9 јануари, додека акциите на француската козметичка компанија L’Oreal, која е околу една третина во сопственост на милијардерот и нејзиното семејство, го забележаа својот најлош ден од Голема рецесија. Богатството...

Финансискиот стрес најштетен по здравјето, создава низа лоши последици

2024-02-12 14:00

Финансискиот стрес е најштетен за здравјето и општата благосостојба на поединецот, го забрзува процесот на стареење, влијае на здравствените биомаркери и има посилен ефект врз менталното здравје во споредба со последиците од тагување поради болест, тешка загуба или развод, според новото истражување на британските...