Објавен е јавниот повик за субвенционирање на каматна стапка за ИПАРД

2023-09-16 17:00

Корисници на помошта за субвенционирање на каматна стапка се физички и правни лица корисници на финансиски средства од ИПАРД 2 програмата.  Агенцијата за финансиска поддршка денес го објави јавниот повик за субвенционирање на каматна стапка, објави директорот на Платежната агенција Никица Бачовски. Корисници на...

Динамизирање на нагорниот тренд на кинеската економија

2023-09-16 16:00

Според повеќе светски економски експерти, кинеската економија покажува конкретни индикатори на динамизирање на трендот на раст, а се очекува економијата на државата уште повеќе да забрза во наредните месеци, со оглед на континуираното закрепнување и низата нови политики за економски раст, кои стапија во...

Николоски: Во следните години ќе се инвестираат 250 милиони евра во модернизацијата на македонскиото земјоделство

2023-09-16 15:00

Тутунот ќе биде култура која во преговорите со ЕУ ќе правиме сѐ да биде заштитена и да може да продолжиме да субвенционираме Во следните години ќе се инвестираат 250 милиони евра во модернизацијата на македонскиото земјоделство, порача министерот за земјоделство Љупчо Николоски на вечерашната...

Индустриската зона во близина на Куманово атрактивна и за домашните и за странските инвеститори

2023-09-16 14:00

Индустриската зона „Речица и Новини“ во близина на Куманово сè повеќе е атрактивна за домашните и за странски инвеститори. Општина Куманово во изминатиот период спроведе постапка за оттуѓување на земјиште во зоната во сопственост, по пат на електронско јавно наддавање, со намена Г4, стоваришта...

Саем за промовирање на локалниот развој – ЛАГ Експо 2023

2023-09-16 13:00

Во рамки на ЛАГ Експо 2023 се организира и саемска изложба каде членовите на ЛАГ-овите Бојмија, Беласица-Огражден, Малеш-Пијанец, Абер 2015 и Плачковица ќе ги претстават своите производи, рачни изработки и иницијативи. Тимот на Програмата на УСАИД за развој на заедницата, имплементирана од Мрежата за...

Зошто е подобро што побрзо да се продаде зградата на Еуростандард банка?

2023-09-16 12:00

Одложена е одлуката на третата официјална лицитација за продажба на деловната зграда на Еуростандард банка. На седницата на одборот на доверители, на која присуствуваше и стечајниот управник и надлежен судија  повторно се манифестирани нерешителност и неодлучност, изјавија дел од доверителите. Стечајниот управник заедно со...

Експертите со резерви дека рекордната каматна стапка на ЕЦБ ќе ја намали инфлацијата

2023-09-16 11:43

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) во четвртокот, по најавата за зголемување на основната каматна стапка за 0,25 процентни поени на рекордни четири отсто, изјави дека не може од сега да ги прогнозира следните чекори на Банката, имајќи предвид дека Еврозоната минува низ долг...

Набавка на нова технологија, машини, ладилници и на друга опрема новиот ИПАРД повик

2023-09-15 20:00

Продолжен рокот за аплицирање за мерката 3 од ИПАРД 2: Од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и на руралниот развој информираат дека рокот за аплицирање за мерката 3 од ИПАРД 2 е продолжен. По барање на заинтересираните потенцијални апликанти, се продолжува рокот за...

Американски санкции за турски компании поради трговијата со Русија

2023-09-15 19:00

Кабинетот на американскиот претседател Џо Бајден воведе санкции за група турски компании поради водење бизнис со Русија, како дел од поширокиот пакет мерки што ги вклучува и рускиот Автоваз и две компании со седиште во Финска, пренесува Хина повикувајќи се на Ројтерс. Санкциите се...

Дополнителна заработка за пензионери! Само со ФлаерСервис.мк

2023-09-15 18:33

Првата Национална Платформа за дистрибуција на рекламен материјал, ФлаерСервис.мк ги повикува сите пензионери од Македонија, да се регистрираат на нашата мрежа, на следниот линк: АПЛИЦИРАЈ ЗА РАБОТА ТУКА! Почитувани пензионери, доколку имате слободно време и сте физички фит и сакате да останете физички фит,...