Цените пак ќе се замрзнат, но дали инфлацијата ќе се намали?

2023-09-18 09:00

Владиниот потег со цените би имал ефект само ако трае подолго, сметаат дел од експертите. Стопанствениците се скептични дека враќањето на замрзнатите цени само по себе, без дополнителни мерки, ќе даде посакувани ефекти. Цените растат, стандардот се намалува. Македонските граѓани и натаму имаат мака...

Volkswagen укинува работни места поради слабата побарувачка за електрични возила

2023-09-18 08:30

Volkswagen објави дека ќе ги укине работните места во фабриката за електрични автомобили во Цвикау во својата земја Германија поради слабата побарувачка. Според VW, 269 работници ќе останат без работа по истекот на 12-месечниот договор. Деталите ќе се утврдат во наредните денови во договор...

Заедничка валута на земјите од БРИКС, која ќе биде поддржана со злато „нема никаква смисла“

2023-09-18 08:09

Идејата за заедничка валута за земјите од БРИКС, која ќе биде поддржана со злато „нема никаква смисла“, изјави економскиот стратегот Дејвид Ву. Групата големи економии во развој бараат начини да се стави крај на доминацијата на доларот како главна светска резервна валута, а некои...

Орбан: Економскиот колапс на Европа ќе ја принуди да бара мир во Украина

2023-09-17 11:30

Членките на ЕУ на крајот ќе бидат принудени да се согласат на мировни преговори меѓу Украина и Русија поради домашните економски потешкотии, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. „Влошувањето на економската ситуација на Запад ќе ги принуди земјите да се залагаат за мир“, изјави Орбан...

Аплицирајте лесно за кредит до 300.000 денари и освоите електричен тротинет!

2023-09-17 11:28

Аплицирајте за одличниот кредит на СН Финансии – Потрошувачки кредит до 300.000 денари – и освоите електричен тротинет! Зошто БанкоМетар.мк го препорачува овој кредит за Вашите есенски потреби? Одличен износ до 300.000 денари! Најниски и најтранспарентни кредитни услови и каматни стапки! Услуга 24/7! Одобрување...

Најстариот синџир на аптеки во Европа ќе се шири и во Македонија

2023-09-17 11:15

Германскиот синџир на аптеки Росман планира да ја прошири својата малопродажна мрежа на Балканот со навлегување на пазарите во Црна Гора и Северна Македонија, пишува германскиот Wirtschaftsforum. Компанијата Росман неодамна објави рекорден раст на продажбата од 12,15 милијарди евра минатата година. Најавуваат и дека...

Во Минхен започна фестивалот на пивото „Октоберфест“

2023-09-16 21:00

Во Минхен денеска свечено беше отворен познатиот германски фестивал на пивото „Октоберфест“, јави ДПА. Точно во 12 часот по локално време, градоначалникот на Минхен Дитер Рајтер официјално го означи почетокот на фестивалот со отворање на првото буре пиво, изговарајќи го традиционалното „Озафт ис“ („Отворено...

Трговците масовно ги поскапуваат производите во обид да ги изиграат новите мерки на Владата

2023-09-16 20:00

Откако последните денови од Владата порачуваат дека се креираат нови антикризни мерки за граѓаните, но и мерки за стабилизација на цените, на терен се случува масовно поскапување на цените од страна на увозниците и дистрибутерите. Според тврдењата од еден скопски синџир на маркети, во...

Ангеловска-Бежоска на СЕФФ: Зголемување на трговската и финансиската интеграција

2023-09-16 19:00

Преку трговската, финансиската и технолошката интеграција, глобализацијата во последните четири децении придонесе за забрзан економски раст, а особено на помалку развиените економии, вклучително и земјите од Западен Балкан. Трговската интеграција на регионот со ЕУ значително се зголеми, а особено на нашата економија чија трговска...

Возобновен Клубот на одговорни бизниси

2023-09-16 18:00

Под покровителство на претседателот Стево Пендаровски  е возобновен Клубот на одговорни бизниси на Здружението „Конект“, во рамки на проектот на УСАИД „Партнерства за донирање“.  Целта е обединување на бизнисите заеднички да практикуваат општествена одговорност во соработка со граѓанските организации. -Корпоративната одговорност е специфика на...