Хрватска им ги крева платите на сезонските работници од Македонија

2024-03-26 11:00

Со зголемената потреба за сезонски работници, Хрватска и ова лето ќе биде популарна дестинација за многу Македонци кои бараат подобри работни услови и плати. Со зголемената потреба за сезонски работници, Хрватска и ова лето ќе биде популарна дестинација за многу Македонци кои бараат подобри...

Бислимоски: Нема место за поскапување на парното

2024-03-26 10:30

Не се отвора никаков простор за зголемување на цената на топлинска енергија за граѓаните. Во ниеден случај нема да дојде до поскапување на цената на топлинска енергија за домаќинствата, може да дојде само до намалување, истакна првиот човек на РКЕ, Марко Бислимоски. Дали ќе...

Комерцијална банка склучи договор со Yildirim групацијата за продажба на Еуроникел

2024-03-26 10:14

Комерцијална банка информира дека склучи договор за продажба на имотот на комбинатот Еуроникел индустри од Кавадарци со друштва основани од холандската холдинг компанија Polynickel Holding BV, која е дел од групацијта Yildirim Group. За финална реализација на купопродажниот договор останува уште да се исполнат...

Донација на „Пакомак“ за секоја лименка и шише

2024-03-25 19:00

Пакомак ќе донира по 2 денари за секоја лименка или пластично шише одложени во наменски поставената повратна вендинг машина во ОУ Ј. Х. Песталоци. Оваа акција е договорена помеѓу Пакомак и Општина Центар а вчера и официјално беше потпишан меморандум за соработка.  Пакомак ќе...

Етиопија ќе им дозволи на странците да поседуваат недвижен имот

2024-03-25 18:00

Етиопија ќе усвои закон кој им дозволува на странците да поседуваат недвижен имот како дел од поширокиот план на земјата за отворање на економијата и привлекување инвестиции, најави етиопскиот премиер Абиј Ахмед. Ахмед изјави за државната телевизија дека владата на Етиопија го финализира новиот...

Холандија повлече од продажба замрзнати вишни од Србија, биле полни со пестициди

2024-03-25 17:00

Поради надминување на дозволената количина на пестициди, Холандија повлече од пазарот замрзнати вишни со потекло од Србија, објави RASFF – европскиот систем за брзо предупредување и информирање за храна. Станува збор за пестицидот диметоат, кој, како што се наведува, бил откриен во поголема количина...

Македонија со најголемо поскапување на недвижнините во регионот, пред Албанија, БИХ и Грција

2024-03-25 16:00

Во Македонија, најновите статистички податоци покажуваат дека недвижнините поскапуваат со висока стапка од 20,6 отсто. Најверојатната причина за сегашниот раст е тоа што од 2020 година земјата веќе е во формални преговори за влез во ЕУ и дури сега се забележува како место за инвестирање. Истото...

Турски „Јилдирим груп“ преку холандска компанија го купува „Фени“

2024-03-25 15:00

За конечната реализација на трансакцијата потребно е да се исполнат одредени законски и регулаторни барања, соопшти Комерцијална банка. Турската компанија „Јилдирим груп“, преку нејзината холандска компанија „Полиникел холдинг“ ќе биде нов сопственик на „Еуроникел“, поранешен „Фени“. За ваквата разврска на домашниот голем индустриски капацитет,...

Од полноќ поскапуваат горивата

2024-03-25 14:00

Регулаторната комисија за енергетика, донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,33% во однос на одлуката од 22.3.2024 година. Од 26.3.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР...

Предизборната приказна дека економијата ќе биде приоритет е веќе прочитана книга!

2024-03-25 13:00

Предизборие, период во кој политичарите уживаат додека зборуваат за економијата. Кампањата се уште не започната, а од говорите како на власта така и на опозицијата може да се слушнат ветувања и најави дека животот во Македонија ќе биде рај. Повисоки плати и пензии, развој...