Задругите да се вратат на село

2024-05-07 11:00

Задругарството повторно да се врати во селата по теркот на другите европски земји, советуваат експертите. Целта е земјоделците да ги намалат трошоците, а заеднички повеќе да продаваат на пазарот. Последниве години кај нас се формирани повеќе од 60 земјоделски задруги, од кои 40-тина се...

За само три месеци внатрешниот долг зголемен за 82 милиони евра

2024-05-07 10:46

Општинските јавни претпријатија, државните фирми и ЈП, здравството, за три месеци ги зголемиле доспеаните а неплатени обврски. На крајот на март внатрешниот долг се приближи до половина милијарда евра, пишува Порталб.мк. И натаму највисоките должнички суми се по основ на градежни работи, комуналии, материјали...

Падна цената на златото, нафтата по долго време под 79 долари за барел

2024-05-04 15:00

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 17.955,35 поени, лондонски FTSE 100 на 8.193,91 поени, француски CAC 40 на 7.945,20 поени, а московски MOEX на 3.446,04 поени. Вредноста на американскиот берзански индекс Dow Jones се искачи на 38.225,66 поени, S&P...

Кинески фалсификатори пуштиле во оптек над 500.000 фалсификувани монети од 2 евра низ Европа

2024-05-04 14:00

Националната полиција на Шпанија разбила синџир на фалсификатори на евра кои биле пуштени низ цела Европа. Работилницата за производство на фалсификувани пари е откриена во градот Толедо. Како што пишуваат медиумите, работилницата ја користела кинеска банда која произведувала лажни монети од 2 евра и...

Цените на овошјето и зеленчукот со висок индекс на раст

2024-05-04 13:00

Цените на храната благо пораснаа во април бидејќи повисоките цени на месото, растителните масла и житариците ги надминаа пониските цени на шеќерот, млекото и млечните производи, објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО). Индексот на цените на ФАО на кошничката основни...

Осигурителните компании разочарани од одлуката да се врати старата цена за авто одговорност

2024-05-04 12:00

Осигурителните компании се разочарани од одлуката на непрофесионалните квалификации на регулаторот АСО, а врз основа на која Комисијата ја намали цената на автоодговорноста, односно ја врати старата, помала цена. „Денешната одлука на Комисијата за АО при МФ за враќање на цените на АО претставува...

Во ЕУ 7,1% од вработените работат 49 или повеќе часа неделно

2024-05-04 11:03

Во Европската унија во 2023 година, 7,1 отсто од вработените работеле 49 или повеќе часа неделно, што спаѓа во долго работно време, покажуваат податоците објавени од Евростат. Од земјите на Европската унија најголем удел на работници со долго работно време има Грција, поточно 11,6...

Падна цената на златото

2024-05-03 17:00

Европските и американските берзански индекси денеска се во пораст, цените на златото и пченицата се намалени, додека суровата нафта од типот „брент“ се продава за помалку од 84 долари за барел. Европските фјучерси на гас се продаваа на отворањето на берзата ТТФ по цена...

Стопанска комора: Нa компаниите им требаат предвидливи и пазарни услови за работење

2024-05-03 16:00

Осигурителните компании кои се членки на Групацијата на осигурувањето и на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Северна Македонија соопштуваат дека се изненадени што Комисијата за автомобилска одговорност при Министерството за финансии донела избрзана, непазарна и еднострана одлука без да ги земе...

Кина ќе биде мотор на глобалниот економски раст, надминувајќи го Г7

2024-05-03 15:00

Прогноза на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за глобалниот раст и уделот на Кина Реномираниот медиум „Блумберг“ ја објави најновата прогноза на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), истакнувајќи ја улогата на Кина. Имено, во прогнозата се предвидува Кина да биде светски економски шампион во следните пет...