Ризик од рецесија во Европа до крајот годинава

2024-02-09 15:45

Економските експерти се загрижени за ризикот од рецесија во европските земји до крајот на 2024 година, покажуваат резултатите од кварталното истражување на економските експерти (ЕЕС) објавено денеска од Институтот за економски истражувања ИФО од Минхен и Швајцарскиот институт за економска политика. Во Европа очекувањата...

Бектеши ќе дели ваучери од 300 евра за одмор на семејства со примања до 50.000 денари, но ќе се користат надвор од сезона

2024-02-09 15:00

Од понеделник во Министерството за економија за ваучер за одмор во вредност од 300 евра ќе може да се пријават семејствата чиј месечен буџет е 50.000 денари. Ваучерите ќе може да ги искористат во домашните угостителски објекти, кои се на листата на Министерството за...

Цените на највисоко ниво до сега: Дали чоколадото ќе стане луксуз?

2024-02-09 14:30

Цените на какаото се искачија на највисоко ниво на сите времиња оваа недела. Лошите временски услови негативно влијаат на приносите на земјоделските култури во Западна Африка, каде што се произведуваат три четвртини од светското производство. Фјучерсите на какаото поскапеа за повеќе од 1.000 долари,...

Австријците создаваат најмногу, а Романците најмалку смет во ЕУ

2024-02-09 13:45

Според податоците на Евростат, количеството на создаден комунален отпад по глава на жител значително се разликувал од земја до земја на ЕУ. – Диспропорцијата меѓу земјите членки е одраз на разликите во потрошувачките навики, материјалното богатство и начините на собирање и управување со комуналниот...

Субвенции за пошумување во приватни шуми

2024-02-09 13:15

Сите сопственици на шуми во приватна сопственост, чии локации се предвидени за пошумување и се поголеми од половина хектар имаат право на субвенции. Висината на финансиските средства изнесува 85.000 денари по хектар, а крајниот рок на доставување на барањата е најдоцна до 10-ти февруари....

Кристалина Георгиева повикува на отпор против земјоделските протести

2024-02-09 12:30

Владите во Европа не треба да попуштат на повиците за зголемување на финансиската поддршка за земјоделците кои протестираат, предупреди директорката на ММФ Кристалина Георгиева на брифинг пред новинарите во Вашингтон, цитирани од нејзиниот прес-центар и агенцијата Фокус, пренесува БГНЕС. „Гледаме дека земјоделците протестираат. На...

Четири европски земји подготвени да инвестираат 100 милијарди долари во Индија

2024-02-09 11:45

Економските врски меѓу Индија и одредени европски земји се зајакнуваат, преку нов договор за слободна трговија и големи инвестициски планови. Имено, привршуваат 16-годишните преговори со кои Индија ќе го склучи првиот трговски договор со Швајцарија, Норвешка, Исланд и Лихтенштајн, пишува американски Блумберг, објави СЕЕ.биз.еу....

Како живее просечниот македонски работник во Германија?

2024-02-09 11:00

Многу Македонци одлучија да го напуштат својот роден крај и да побараат подобар живот во Германија. Но, како изгледа нивниот секојдневен живот, колку заработуваат и на што ги трошат своите пари? Еден од нив е и Драган Панов, кој живее и работи во Берлин...

Доларот зајакна, цените на нафтата во пад

2024-02-09 10:45

На валутните пазари вредноста на американскиот долар во однос на кошничката валути со раст го започна тргувањето во петокот. На валутните пазари вредноста на американскиот долар во однос на кошничката валути со раст го започна тргувањето во петокот. Индексот на доларот, кој ја покажува...

Среброто станува се поскапо, може да го надмине златото

2024-02-09 10:27

Оваа година цените на среброто би можеле да бидат највисоки во последните 10 години. Според извештајот на Американскиот институт за сребро, постои можност глобалната побарувачка за сребро да достигне 1,2 милијарди унци во 2024 година, што би било втора најголема побарувачка досега. Во извештајот...