Азески: Да се намали бројот на сегашните 1.354 институции и да запрат вработувањата во јавниот сектор

2024-03-25 12:00

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, со колумна  повика на мораториум на вработувањата во јавната администрација и на кратење на бројот на институциите што се на товар на буџетот на државата. -Просечна стапка на економски раст помала од 2% во периодот од 1992 година...

Главната економистка на Народната банка, Крстевска: Се зголемува понудата на инвестициски алтернативи, но и на нови видови кредити

2024-03-25 11:46

Депозитите се основен извор на финансирање на банките и следствено банките имаат разновидна понуда на депозитни производи којашто ги има предвид различните потреби на клиентите. Во финансискиот систем во земјава постепено се зголемува и понудата на нови инвестициски алтернативи. „Да имаме предвид дека финансискиот...

Бесплатно свежо овошје во градинките

2024-03-25 10:00

Децата во градинките и оваа година ќе добиваат бесплатно домашно свежо овошје. Дистрибуцијата ќе почне од 15-ти јуни и ќе заврши до 15-ти декември 2024 година. За оваа намена се обезбедени 40 милиони денари … Свежи кајсии, праски, сливи, круши и јаболки и оваа...

Русија успешно ги замени западните стоки и пазари со економиите во развој

2024-03-25 09:00

Санкциите наметнати од Западот кон Русија од почетокот на војната немаа сериозно влијание врз трговијата на Москва, покажа анализата на белгискиот тинк-тенк „Bruegel“. Загубата на увозот и извозот во развиените земји на Запад се компензира со економиите во развој, покажуваат податоците. Од историскиот преглед...

Мицкоски: 800 милиони евра за македонското земјоделство

2024-03-25 08:50

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави 800 милиони евра за македонското земјоделство. „Опоравување на земјоделството и руралните средини, доходовна поддршка на земјоделците, инвестиции во земјоделските стопанства, инвестиции за диверзификација на земјоделските активности, инфраструктура и опрема за заштита од временски непогоди и осигурување, инвестиции во...

Индиска компанија купи два хотели во Охрид

2024-03-24 18:00

Индиска компанија купи два хотели на брегот на Охридското езеро. Во двата хотели работат и охриѓани, но и Индијци. Експертите велат странските инвестиции се добредојдени во туристичката индустрија. Вложувањата во хотелскиот сектор ќе придонесат за развој на локалната и националната економија. Млад бизнисмен од...

Сточарите незадоволни, а јагнињата се бараат за извоз

2024-03-24 17:00

Сточарите се незадоволни со откупната цена на јагнињата кои се извезуваат за католички Велигден. Стадата овци рапидно се намалуваат, сточарите бараат да имаат избор во пласманот. Преку сторијата на Елизабета Митреска за сточар од прилепско, ги пренесуваме состојбите во оваа производствена гранка … Цел...

ММФ стравува од политички притисок врз централните банки

2024-03-24 16:00

Централните банки се соочуваат со зголемен политички притисок да ги намалат каматните стапки среде годината во која се очекуваат избори во многу земји во светот. Сепак, одборите на централните банки мора да ја задржат својата независност на одлучување. На ова предупреди Кристалина Георгиева, директорка...

Ковачески: По 200 евра месечно во првите 12 месеци за секое прво вработување на лица до 26 години

2024-03-24 15:00

Новата влада на СДСМ ќе обезбеди по 200 евра месечно во првите 12 месеци за секое прво вработување на лица до 26 години. Ова го најави претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во денешното обраќање на 28 Конгрес на СДСМ.

Зајакна доларот, швајцарската централна банка неочекувано ги намали каматите

2024-03-24 14:00

На девизните пазари и минатата недела порасна вредноста на доларот во однос на кошничката валути, вторпат по ред, додека инвеститорите ги анализираа одлуките и пораките од седниците на голем број големи централни банки. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос...