Имате 10.000 евра? Еве 5 идеи за сопствен бизнис

2024-03-24 13:00

Ако имате 10.000 евра и сакате да ги инвестирате во нешто што ќе ви донесе приход, можете да размислите за започнување сопствен бизнис. Но, каков бизнис можете да започнете со оваа сума? Кои се најдобрите начини да го искористите вашиот капитал? Според експертите кои...

Во Германија студентите возат трамваи оти нема кој да работи

2024-03-24 12:15

Бенедикт Хане, 24-годишно момче кое седеше зад контролната табла на трамвајот, вешто ги возеше црвено-белите вагони со часови пред да замине на Универзитетот во Нирнберг, каде што студира социјална работа. Бидејќи сè уште учи, Хане бил внимателно следен од инструктор, а во трамвајот што...

Ангеловска-Бежоска: Напорно работиме за пристапување кон СЕПА

2024-03-24 11:43

„Посветено работиме за да ја финализираме подготовката на апликацијата за Единствената  област за плаќањa во евра – СЕПА“, истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за регионалната новинска агенција Сињуз (SeeNews). Гувернерката посочи дека нашата земја направи голем исчекор кон членството во...

Во прилепската текстилна индустрија пристигнаа работници од Непал

2024-03-23 17:00

Во текстилната индустрија во Прилеп пристигнаа девет работници од Непал, а се очекуваат уште десетина. Увозот на работна сила е во почетна фаза, но го отвора прашањето за состојбите со домашната понуда на пазарот на трудот. Прилепските стопанственици наведуваат три причини за увозот на...

Ампева: Платата за живот изнесува 72.300 денари

2024-03-23 16:00

Плата за живот, а не минималец, за да има социјална правда и доволно средства за егзистенција на работниците и нивните семејства. За да се прехрани едно четиричлено семејство, за разлика од синдикалната кошничка која во моментот достигна 60.000 денари, нашите пресметкит се дека оваа...

Што се случи со огромните каматни стапки во Русија?

2024-03-23 15:00

Руската централна банка ја задржа основната каматна стапка непроменета на 16 отсто. Ова се случи на редовниот состанок за монетарната политика на институцијата. Се посочува дека инфлацијата во земјава и понатаму е висока – во февруари таа изнесуваше 7,7%, а се уште е рано...

Банката на Англија ги остави каматните стапки непроменети

2024-03-23 14:15

Ова е нивното највисоко ниво во последните 16 години Банката на Англија, централната банка на Велика Британија, ги задржа каматните стапки на највисоко ниво во последните 16 години, иако инфлацијата во земјата падна на најбавната стапка во повеќе од 2 години, забележа Њујорк Тајмс....

„Грин машинс“ на БРАКО стигнаа до Мексико

2024-03-23 13:30

Брендот возила за чистење на урбани средини Грин Машинс на БРАКО, склучи соработка со Мегамил за продажба на македонските возила на пазарот во Мексико. Возилата на Грин Машинс беа промовирани на официјален настан во седиштето на застапникот, на кој присуствуваа оперативниот директор на Грин Машинс, Ангел...

Минималната плата oд април ќе изнесува 22.567 денари

2024-03-23 13:00

Со новото усогласување, минималната плата за 2024 година бележи пораст од 3.613 денари во бруто износ, односно 2.392 денари во нето износ Минималната плата која досега изнесуваше 20.175 денари, отсега ќе изнесува 22.567 денари во нето износ, односно 33.352 денари во бруто износ, информираше...

Лескаровска: Туризмот е најдобра инвестиција за економски развој

2024-03-23 12:12

Проширување и развој на понудата, подобро позиционирање на меѓународниот пазар, поголема процентуална исполнетост на сместувачките капацитети и развој на руралниот и еко-туризмот. Ова се клучните цели на кои ќе се фокусира Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во претстојниот период, вели новата директорка...