Абу Даби стана магнет за најбогатите луѓе во светот

2024-06-14 14:00

А британските богаташи таму бараат засолниште за своите средства Во текот на изминатите неколку години, Абу Даби стана жешка точка за најбогатите луѓе во светот. Нивниот број наскоро би можел да се зголеми од богатите во Британија кои бараат безбедно засолниште за нивните средства....

Повторно поскапува струјата!

2024-06-14 13:30

Струјата поскапува. Оваа одлука е донесена вчера попладне на затворена владина седница. Владата во заминување одлучила државните електрани произведената електрична енергија да ја продаваат поскапо на универзалниот снабдувач. Актуелната  цена  засега  изнесува 57 евра за мегават час а според нашите информаци цената на ЕСМ...

Руската економија расте, но дали може да издржи?

2024-06-14 13:00

„Исцрпувачките“ санкции не доведоа до недостиг во продавниците. Полиците на руските супермаркети се полни. Целосната руска инвазија на Украина во февруари 2022 година не само што предизвика меѓународен гнев, туку и бран санкции чија цел е да ја ослабне способноста на Кремљ да води...

Нови рекорди на Волстрит

2024-06-14 12:30

На Волстрит вчера индексот С&П 500 достигна нови рекордни нивоа, исто како и Насдак, што најмногу се должи на натамошниот раст на цените на акциите во технолошкиот сектор. Дау Џонс загуби 0,17 отсто, на 38.647 поени, додека С&П 500 зајакна 0,23 отсто, на 5.433...

Деловното опкружување во Бугарија се влошува, а Европа е економско џуџе

2024-06-14 12:00

Големите инвестиции ја заобиколуваат Бугарија и одат во земји надвор од ЕУ Нивото на инвестиции во Бугарија е на рекордно, историски најниско ниво. Односно, инвестициите во основни средства во однос на БДП постојано процентуално паѓаат и гледаме дека големите инвестиции ја заобиколуваат Бугарија и...

Климатските промени влијаат врз производството на храна

2024-06-14 11:30

Климатските промени имаат влијание врз производството на храна, но на експертите потребни им се долгододишни податоци за да направат една квалитетна анализа и стратегија. Според мерењата на УХМР последните години се потопли, а со тоа и вегетацијата на растенијата е поместена за две до...

Вицегувернерката Митреска на Годишното собрание на ЦЕФ: Инвестирањето во човечките ресурси е клучно за градењето силни институции

2024-06-14 11:00

Силните институции се предуслов за силни економии и правични општества. Највредниот ресурс на институциите е човечкиот капитал, оттаму инвестициите и стратегијата на постојан развој и унапредување на кадрите е суштинска за нивното јакнење. Забрзаниот развој на технологиите, климатските промени, геополитичката нестабилност и флуктуацијата на...

Во скопскиот и во полошкиот регион никнале најмногу станови и куќи, изградени се вкупно 4 894 објекти

2024-06-14 10:30

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, индивидуални сопственици извршиле градежни работи во вредност од 13 763 912 илјади денари. Градени се вкупно 2 020 објекти и завршен е вкупно 2 331 стан со вкупна површина од 299 224 м2, од...

Негативните емоции на вработените ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони долари

2024-06-14 10:00

Минатогодишното истражување на американската компанија Галуп утврди дека секојдневните негативни емоции на вработените ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони долари, што е девет отсто од глобалниот бруто домашен производ (БДП). Во истражувањето учествувале 128.278 вработени од 140 земји. Имено, 20 отсто од споменатиот...

ММФ даде зелено светло за заем од 800 милиони долари на Аргентина

2024-06-14 09:45

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и го отвори патот на Аргентина да повлече 800 милиони долари за да и помогне на нејзиното економско закрепнување, објавувајќи дека програмата за кредитирање е „цврсто на вистинскиот пат“. Аргентина има програма од 44 милијарди долари со ММФ, која вклучува...