Основната каматна стапка се задржува на нивото од 6,30%

2024-06-12 16:00

Каматната стапка на благајничките записи останува на нивото од 6,30%, а каматните стапки на депозитите преку ноќ и на 7 дена на нивоата од 4,20% и 4,25%, соодветно. Понудата на благајнички записи на редовната аукција е исто така непроменета и изнесува 10 милијарди денари,...

Бранко Грегановиќ се повлече од функцијата Претседател на Управен одбор на НЛБ Банка АД Скопје

2024-06-12 15:30

Врз основа на член 33 од Правилата за котација на Македонска берза за хартии од вредност АД Скопје, НЛБ Банка АД Скопје известува дека на ден 07.06.2024 година, Г-дин Бранко Грегановиќ, поднесе оставка од функцијата Претседател на Управниот Одбор на НЛБ Банка АД Скопје. Воедно, НЛБ...

ЕУ ја шокираше Кина со тарифи од 38 отсто за електрични возила

2024-06-12 15:00

Европската комисија ја шокираше Кина во средата објавувајќи дека ќе воведе давачки до 38,1 отсто на увозот на електрични возила од 4 јули – ниво што беше многу повисоко од очекуваното. Наметнувањето на привремени давачки, кое доаѓа по повеќемесечната истрага за кинеската државна помош...

Македонија2025 објавува повик за апликации од македонски компании за Битов – Програмата за претприемачи

2024-06-12 14:40

Повик за компании: Аплицирајте за користење на бесплатна експертска поддршка од канадски советници Програмата за претприемачи е основана во соработка со Catalyste+ (поранешна CESO – Canadian Executive Service Organization). Catalyste+ е канадска организација со 50 годишнo искуство во меѓународниот економски развој. Организацијата работи на...

Зоран Ставрески гувернер на Народна банка?

2024-06-11 21:00

ВМРО-ДПМНЕ одлучило да го предложи поранешниот вицепремиер за еконосмки прашања Зоран Ставрески за следен гувернер на Народна Банка, дознава ТВ21 од свои извори. Аргументите да се поддржи кумот на поранешниот премиер Никола Груевски биле работно искуство што го имал во Светска банка и раководењето со Министерството...

Цената на парите ќе остане висока: ФЕД нема да ги намали каматните стапки ниту во јуни

2024-06-11 20:00

Федералниот комитет за отворен пазар (ФОМЦ) нема да ја промени основната каматна стапка ниту по јунскиот дводневен состанок што почнува денеска. Ова е мислењето на огромното мнозинство американски финансиски аналитичари, со оглед на актуелните трендови на инфлација и условите на пазарот на трудот. Судејќи...

„Лидл“ го купи објектот на „Скопски пазар“ во Гази Баба за 9,5 милиони евра

2024-06-11 19:30

„Лидл Северна Македонија“ купи објект во скопската општина Гази Баба од компанијата „Скопски пазар“ за 9,5 милиони евра. Станува збор за објектот каде што до неодамна беше сместен продажниот салон на „Бриколаж“, и за кој подолго време се зборува дека ќе биде еден од...

Visa SEE бизнис форум 2024 година Трендови на плаќање: Безготовинските плаќања се зголемени за 30%, значителен пораст на токенизираните трансакции

2024-06-11 19:00

Иднината на монетарните трансакции, зајакнувањето на плаќањата преку прифаќање на методите, поддршката за малите и средни претпријатија и имплементацијата на вештачката интелигенција во дигиталните финансиски текови, беа само дел од темите за кои се разговараше на бизнис форумот Visa SEE 2024. Годишната конференција која...

Динерс Клуб Македонија – запишан во регистарот на платежни институции во рамките на Народната банка

2024-06-11 18:46

„Влегувањето на Динерс Клуб Македонија во НБРМ, значи поголема заштита на членовите, потранспарентна средина на работа, но и можност за проширување на портфолиото на компанијата“, изјавија од Динерс Клуб Македонија. Со задоволство ја информираме пошироката јавност дека со Решение на Народната банка на Република...

Експозитурата на Шпаркасе Банка вo Општина Аеродром на нова адреса

2024-06-11 17:00

Од денеска, Шпаркасе Банка ја отвора новата експозитура во Општина Аеродром, која претходно се наоѓаше на адреса бул. „Јане Сандански“ бр. 12. Новата локација на експозитурата е на адреса ул. „Фрањо Клуз“ бр. 1/1, Општина Аеродром, и ќе работи секој работен ден од понеделник...