Битиќи: Конкурентноста и иновативноста создаваат нови потенцијали за економски раст

2023-06-05 16:24

Заменикот на претсетседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, се обрати на панел-дискусијата на билатералниот форум на тинк-тенк организации од Северна Македонија и Шпанија на тема „Размислување и работење заедно“, организиран од Институтот „Преспа“. Вицепремиерот Битиќи истакна дека земјата е влезена во...

Ангеловска-Бежоска: Пандемијата и војната во Европа стрес-тест за малите економии

2023-06-05 15:00

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по...

Комерцијална банка меѓу најдобрите иноватори во светот – Глобал фајнанс ја прогласи за Врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

2023-06-05 14:30

Комерцијална банка влезе во друштвото на врвните финансиски иноватори во светот со воведувањето на услугата електронска идентификација преку OneID. Меѓународниот магазин Global Finance ѝ ја додели на Комерцијална банка угледната награда „Врвен иноватор во корисничко искуство за 2023 година за услугите преку OneID“, со...

Поевтинуваат бензините!

2023-06-05 14:07

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00 денар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 0,50 денари по литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, а за 0,571 денари поветинува...

Каде заглави исплатата на породилните отсуства?

2023-06-05 13:00

Доцни исплатата на породилните отсуства, боледувања и грижата за туѓа нега. Мајките на социјалните мрежи реагираат – 2 месеци државата ги остави без пари за пелени и млеко. Институциите пак си ја префрлаат одговорноста, иако официјален став нема ни од финансии, ни од Фондот...

Анализа на „Пари: Најмногу фирми во Македонија отворале Турците, а Бугарите делат трето место со Германците и Србите

2023-06-05 12:00

Во првиот квартал од годинава има 1.832 новоотворени компании, а од нив 277 имаат странски сопственик. Но, бидејќи една компанија може да има и повеќе сопственици, податоците покажуваат дека во овие 277 компании, всушност, имало 346 сопственици кои се странци. Значи, од новоотворените компании,...

Русија урива рекорди во извозот на нафта во Кина и Индија

2023-06-05 11:00

Неколку дена пред почетокот на состанокот на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници (OPEC+), статистиката покажува дека Русија во мај извезла рекордни количини нафта во Кина и Индија. И двете земји имаат корист од големите отстапки што ги добиваат од Москва,...

Земјите извознички на нафта со важна одлука: „Не сакаме луѓето да ги погодуваат нашите потези“

2023-06-05 10:30

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници синоќа на состанокот во Виена одлучија да го продолжат договорот за намалување на производството до крајот на следната година, со цел да се стабилизираат цените. Во 2022 година ОПЕК + одлучи да го намали...

Шефицата на ММФ: Очекуваме тешки времиња во следните неколку години

2023-06-05 10:08

За проблемите на светската економија и економската состојба во Хрватска во централниот ХТВ Дневник зборуваше извршната директорка на ММФ, Кристалина Георгиева. Инаку, Георгиева учествуваше на меѓународната конференција што се одржа во Дубровник. Таа нагласи дека проблемите на светската економија не можат да се сведуваат...

Дваесет денари за килограм е реална откупна цена на пченицата

2023-06-04 18:00

Гоце Сарафимов, индивидуален земјоделец и потпретседател на Асоцијацијата на земјоделци, вели дека земјоделците годинава очекуваат да соберат околу четири тони пченица од еден хектар, а лани просекот беше два тона. Забележува дека временските услови во моментов им одат во прилог за подобри приноси. Производителите...